Ovulasyon indüksiyonunda ovaryum proliferasyon antijenlerinin belirlenmesi
Determination of ovary proliferation antigens in ovulation induction
- Tez No: 288846
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnfertilite; belirli bir doğum kontrol yöntemi uygulamadan, haftada en az iki kez düzenli cinsel yaşama karşın bir yıl süreyle gebelik oluşmaması olgusudur. İnfertilite sorunu üreme çağındaki çiftlerin yaklaşık % 10-15'ini etkilemektedir. Kadınlardaki en önemli infertilite nedeni yaklaşık olarak % 40 oranında ovulasyon yetersizliğidir. Günümüzde ovulasyon indüksiyonunda amaç, anovulatuar hastalarda ovulasyonu başlatmaktır. Bu konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalarda üst üste yapılan hormonal ovulasyon indüksiyonu uygulamalarının önlenemez hücre çoğalmasına ve kansere neden olduğu da bildirilmiştir.Bizim çalışmamızda klomifen sitrat ve gonodotropinler ile ovulasyon indüksiyonu uygulanmış ve gelişebilecek histolojik değişimlerin ve hasarın, ovaryum dokusunda hücre proliferasyon işaretleyicileri olan PCNA, LIF ve c-FOS belirteçleri kullanılarak immunohistokimyasal olarak karşılaştırmalı incelenmesi amaçlanmıştır.Yapılan immünohistokimyasal değerlendirmelerde; klomifen sitrat ve gonadotropinlerin ovulasyon indüksiyonu için kullanımları sonucunda ovaryum dokusunda, oosit düzeyinde yapısal değişiklikler ve çoklu oosit oluşumuna neden olduğu görülmüştür.Tüm bulgular yapısal olarak östrojene benzeyen klomifen sitratın östrojen reseptörlerine bağlanarak reseptörleri kapattığı, östrojene karşı duyarlılıkta azalmaya koşut olarak da reseptör sayısını azaltabileceğini düşündürmüştür. Klomifen sitratın follikül gelişiminden çok oosit gelişiminde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Hormonal indüksiyonda ise ovaryumun daha çok hücresel düzeyde etkilendiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Failure to conceive after 1 year despite regular sexual life with two intercourses a week in the absence of any method of contraception is defined as infertility. According to reports, infertility affects almost 10-15% of couples during their reproductive ages. The most prevalent cause of infertility in women is ovulation disorders, accounting for 40% of all cases. In cases where ovulation is achieved, the main purpose is single follicle ovulation. Related studies have shown that successive hormonal ovulation inductions result in unavoidable cell proliferation and cancer.The present study aims to investigate histological changes and damage that may result from treatment with clomiphene citrate and gonadotropins for ovulation induction using cell proliferation markers PCNA, LIF and c-FOS in the ovary tissue using immunohistochemical methods.Immunohistochemical analysis of potential damages in the ovary tissue that clomiphene citrate and gonodotropins may cause as a result of their use for ovulation induction demonstrated structural changes in oocyte levels and, particularly, multiple oocytes.All findings suggested that clomiphene citrate, which is structurally similar to estrogen, closes estrogen receptors by binding to them and this may result in a decreased number of receptors in parallel to the decreased sensitivity to estrogen. In conclusion, we are in the opinion that clomiphene citrate is effective on oocyte development rather than follicle development.