Migrenli hastalarda akupunktur tedavisinin Nitrik Oksit'e etkisi
In migraine patients the effect of acupuncture on NO
  1. Tez No: 288849
  2. Yazar: YASEMİN GÜNDÜZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı migren patofizyolojisinin anlaşılmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunabilmek ve buna bağlı olarak da migren proflaksisi ve atak tedavisi için alternatif bakış açısı oluşturmaktır.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi akupunktur polikliniğine 02.01.2010 - 27.07.2010 tarihlerinde başvuran 22 gönüllü migren hastasına akupunktur uygulanmıştır. Akupunktur tedavisi haftada iki defa olmak üzere 5 seans uygulanmıştır. Çalışma grubundan tedavi öncesi, 1.seanstan sonra, 5.seanstan sonra 3 kere kan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to contribute to efforts to understand the pathophysiology of migraine and create an alternative perspective for prophylaxis and treatment of migraine attacks.Acupuncture treatment was applied to the 22 volunteer migraine patients.The acupuncture treatment consists of five sessions two per week. Blood sample was collected from study group before session, after 1.