Düzenli egzersizin Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin problem çözme becerileri üzerine etkisi
The effects of regular excersices on problem solving skills of students at Firat University Academy of Physcal Education and Sports
- Tez No: 288865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu betimsel çalışmada Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndaki öğrencilerin düzenli egzersize bağlı olarak problem çözme becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma 2010-2011 öğretim yılının bahar yarıyılında Elazığ ilinde bulunan Fırat Üniversitesinde yürütülmüştür. Araştırma; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndaki Beden Eğitimi Öğretmenlik Bölümü, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük bölümlerinde okuyan toplam 442 öğrenci üzerinde uygulanmıştır.Araştırmada Heppner ve Peterson (1982) tarafından geliştirilen Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçeye uyarlanan ?Problem Çözme Envanteri? ve araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgiler Formu? veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.2010-2011 öğretim yılında gerçekleştirilen araştırmanın genel amacı çerçevesinde cevapları aranan alt problemlere yönelik toplanan verilerin gerekli istatistiksel çözümleri için SPSS 16 (Statistical Packet for Social Sciences) programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The target of this study is to compare problem solving abilities of the students in Physical Education and Sport Academy due to regular exercises of the students. The study has been completed during spring semester of 2010-2011 education year in Fırat University, Elazığ. The study was applied upon totally 442 student studying in Departmant of Physical Education and Sport Teaching, Sport Management and Coaching Education school of Physical Education and Sport?Problem Solving Inventory? was developed by Heppner and Peterson (1982) and adapted into Turkish by Şahin, Şahin and Heppner (1993) and also ?Personal Information Form? have been used in the study.In the framework of the study prepared during 2010-2011 education year, SPSS 16 (Statistical Packet for Social Sciences) program has ben used for solving necessary statistical foundation of data gathered for the subproblems of which solutions are searched.