Apelinin sıçanlarda in vitro uterus kasılmaları üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation effect of apelin on in vitro myometrial contractility in rats
- Tez No: 288863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yeni bir hormon olan apelin mide, yağ dokusu, kalp gibi birçok organın yanısıra özellikle beyinde hipotalamustan sekrete edilmektedir. Endokrin sistem, kardiyovasküler sistem ve metabolik işlevler gibi birçok vücut fonksiyonunda olası etkileri henüz araştırılma aşamasında olan apelin için, üreme sistemi de önemli bir hedef bölgedir. Bu çalışmada apelinin uterus kontraksiyonları üzerindeki olası etkileri araştırılmıştır.Çalışmada diöstrus dönemindeki dişi yetişkin Wistar türü (n=12) sıçanlardan elde edilen miyometriyum şeritleri, içinde Krebs çözeltisi bulunan izole organ banyosuna yerleştirildi. 1 gr gerim altında spontan kasılmalar gözlendi. İzometrik miyometriyum kasılmaları üzerinde 0.01 ?M, 0.1 ?M, 1 ?M ve 10 ?M konsantrasyonlardaki apelinin etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
A newly discovered hormone, apelin, is secreted in brain especially in hypothalamus in addition to stomach, adipose tissue and heart. There are many investigations regarding the effect of apelin on many body functions such as endocrine system, cardiovascular system and metabolic processes. But there are guide limited researchs including the effect of apelin on reproductive functions. Therefore, we looked into the effect of apelin on myometrial contractions in dioestrus rat.Myometrial strips were removed from adult female Wistar rats (on dioestrus) following decapitation and placed in a jacketed organ bath containing Krebs solution, and isometric contractions were evaluated in this study. After equilibration, spontaneous contractions were recorded and the effects of bath application of increasing concentrations of 0.01?M, 0.1?M, 1?M ve 10?M apelin on the amplitude and frequency (number of contraction-relaxation cycles/ 10-min) of contractions were evaluated by 10min intervals. One Way ANOVA was used for statistical analysis.