Zeytinyağı ile yapılan perine masajının perine bütünlüğü ve doğum eyleminin ikinci evresinin süresine etkisi
The effect of perineum massage with olive oil on perineum integrity and duration of second period of delivery
  1. Tez No: 288937
  2. Yazar: EVRİM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma miadındaki gebelerde doğum eyleminin ikinci evresinde zeytinyağı ile yapılan perine masajının travay süresi, epizyotomi gereksinimi ve perine yırtıklarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmış deneysel bir çalışmadır.Kayseri Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne doğum yapmak üzere başvuran 350 gebe masaj, 350 gebe kontrol grubuna alınmıştır. Her iki grubun sosyo-demografik özellikleri tanıtım formu aracılığıyla belirlenmiştir. Masaj grubunda bulunan gebelere doğumun ikinci evresinde zeytinyağı ile perine masajı yapılmıştır. Kontrol grubunda bulunan gebelere ise doğum salonunda yapılan rutin uygulamalar dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Her iki grubun doğum süreleri kaydedilmiş, perineleri epizyotomi, yırtık oluşumu vs. açısından REEDA skalası ile değerlendirilmiştir.Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, gruplar arası farklılığı test etmek için ki-kare testi kullanılmıştır, tüm karşılaştırmalarda ? yanılma düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.Masaj grubu gebelerin %34.3'üne epizyotomi uygulanırken, bu oran kontrol grubunda 48.6 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental study was conducted to determine the effect of perineum massage with olive oil performed in the second period of the delivery on travay duration, episiotomy requirement and perineum tears in term pregnant women.Among the women who applied to Kayseri Maternity Hospital, 350 pregnant women were assigned to massage group while other 350 were to control group. Participants in both groups filled out an information form including socio-demographic characteristics. Perineum massage with olive oil in the second period of delivery was performed to massage group. In the control group, no other interventions except for applications performed routinely in the delivery room were done. Duration of delivery of the 2 groups was recorded and perineums were evaluated by REEDA scale in terms of episiotomy and tears.Data were statistically analyzed by chi-square test in order to determine the difference between groups, ?=0.05 was used in all comparisons.Episiotomy was done in 34.3% of massage group while in 48.6% of control group.