Erişkin myeloid lösemi olgularının tanısında yüksek çıktılı BAC tabanlı moleküler FISH analizlerinin Real-Time PCR teknolojisiyle eş zamanlı kullanımı
The simultaneous usage of BAC based high throughput FISH analysis and the Real-Time PCR technology at the diagnosis of the adult myeloid leukemia cases
- Tez No: 288985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ ÇİNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Hematoloji, Genetics, Hematology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Lösemiler kan hücrelerinin sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde bölünüp çoğalmaları sonucu meydana gelmektedirler. Myeloid lösemiler arasında, Kronik Myeloid Lösemi (KML) ve Akut Myeloid Lösemi (AML) yer almaktadır. Ph kromozomu KML'nin en belirgin özelliğidir. AML'de ise bazı kromozom düzenlenmelerinin prognostik açıdan önemi büyüktür.Bu çalışmada, erişkin myeloid lösemi olgularının tanısında RT-PCR ve yüksek çıktılı BAC tabanlı moleküler FISH analizleri yöntemlerini aynı zamanda kullanılıp, olgularda genom düzeyinde meydana gelen aberasyonların saptanması amaçlanmıştır.Çalışmada cinsiyet farkı gözetmeksizin, 18-80 yaş arası 47 AML veya KML tanılı bireyden alınan periferik kan örnekleri RNA düzeyinde RT-PCR yöntemiyle, DNA düzeyinde ise yüksek çıktılı BAC tabanlı moleküler FISH analizleri yöntemiyle incelenerek, genetik hasarların en çok hangi bölgelerde yer aldığı taranmıştır. RT-PCR çalışmaları sonucunda; 10 (% 21,3) hastada translokasyon, yüksek çıktılı BAC tabanlı moleküler FISH analizleri çalışmaları sonucunda da; 13 (% 27,7) hastada genomun çeşitli bölgelerinde çeşitli boyutlarda aberasyonlara rastlanılmıştır. Hastaların 27'sinde (% 57,4) her iki yöntemlede herhangi bir genetik hasar varlığına rastlanılmamıştır. En sık görülen aberasyon, AML tanılı 3 olguda (% 6,4) gözlenen trizomi 8 ve Y kromozomu kaybıdır.Lösemi olgularının tanısında bu iki yöntemin bir arada kullanımı, tanının desteklenmesi ve prognozun belirlenmesi açısından hematolojiye yeni bir yaklaşım sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Leukemia occurs as a result of limitless and uncontrollable production of the blood cells. Among Myeloid Leukemias, CML and AML take place.In this study, RT-PCR and FISH Analysis methods are utilized simultaneously at the diagnosis of the adult myeloid leukemia cases and it is aimed to determine the aberations that occur in the genome level.In this study, without a gender consideration, peripheral blood samples taken from 47 AML or CML diagnosed individuals between ages 18-80 are examined with the RT-PCR method in the RNA level and with the FISH Analysis method in the DNA level, and scanned to see where most of the genetic damages take place. As a result of the RT-PCR studies; translocation in 10 patients (21,3%), and as a result of the FISH Analysis; aberrations with several sizes in various of the genome in 13 patients (27,7%) were encountered. In 27 patients (57,4 %) no existence of genetic damages were seen with either methods. The most frequent aberration is the trisomy 8 and loss of Y chromosome which was stated in 3 (6,4%) AML cases.The simultaneous useage of these two methods for the diagnosis of the leukemia cases provides a new approach to hematology in terms of supporting the diagnosis and determine the prognosis.