Diyaliz hemşireleri işlevlerinin profesyonel yaklaşım yönünden değerlendirilmesi
Evaluatin of professional functions of nurses in dialysis centers
- Tez No: 288999
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma; değişik diyaliz merkezlerinde çalışan hemşirelerin mesleki eğitim ve diyaliz eğitiminde aldıkları bilgi ve öğrendikleri becerileri yani profesyonel hemşirelik işlevlerini doğru kabul etme ve uygulama durumlarını değerlendirmek ve profesyonel yaklaşımlarını etkileyebilecek faktörleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.Çalışma, Aralık 2009-Mayıs 2011 tarihleri arasında; anket uygulaması İstanbul'da özel ve vakıflara bağlı 7 hastanede görev yapan sayıları 20 ile 50 arasında değişen toplam 210 hemşirede yapılmıştır.Elde edilen verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS 17.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin dağılımını değerlendirmek için Frekans dağılımı ? %), Aritmetik ortalama ?? x), Standart sapma ?? SD) dağılımın yaygınlık ölçüsünden; farklı grup ortalamaları arasındaki anlamlılığı değerlendirmek için parametrik olmayan önemlilik testlerinden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis analizinden faydalanılmıştır.Araştırma sonucunda; hemşirelerin çoğunluğunun (% 80 ve üzeri) profesyonel hemşirelik işlevlerini doğru kabul ederek uyguladıkları saptanmıştır. Ayrıca; 31-40 yaş aralığındaki hemşirelerin; ön lisans mezunu olanların, hemodiyaliz sertifikası bulunanların; kendi sağlık bilgilerini ve verilen hasta eğitimlerini yeterli bulanların; hekim ve yönetiminden memnun, toplum ve ekip arkadaşlarından görülen saygı ve hoşgörüden memnun olanların; ünitesinde performans değerlendirilmesi yapılan, görev, yetki, sorumluluk ve görev tanımları belirlenen hemşirelerin, profesyonel hemşirelik işlevlerini uygulama düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared with the aim of evaluating situations of nurses, who work at various dialysis centers, to correctly accept and apply information and abilities they have grown in professional training and dialysis education, that it, professional nursing functions, and defining factors that may affect their professional approach.The survey, which has been prepared for this objective, has been applied to a total of 210 nurses, every 20-50 nurses from 7 private and foundation hospitals in İstanbul and completed between the dates December 2009 ? May 2011.Statistical evaluation was made by computer, using SPSS 17.0 program. The prevalence scale of Frequency Distribution (%), Arithmetic Mean ?? x), and Standard Deviation ?? SD) are used in order to evaluate distribution of nurses participating in this research; also in order to evaluate relevance among different group means, non-parametric significance tests (Mann Whitney U and Kruskal Wallis analysis) are used.In conclusion, it has been determined that majority of nurses (80% and above) accept and apply the professional nursing functions correctly. In addition; it has been determined that professional nursing function utilization level is higher in the nurses, who are between the ages 31-40, have associate degrees, have hemodialysis certificate, find their health information and given patient education, are content with their doctor and management and with the respect and tolerance from society and their colleagues, subjected to performance evaluation in their units and whose duties, authorities and responsibilities are defined.