Çalışan ve çalışmayan bayanların rekreatif etkinliklerden sportif faaliyetlere katılım düzeylerinin araştırılması(Muğla ili örneği)
A study of the level participation of working and no working women to athletic and recreational activities( City of Muğla/Turkey)
  1. Tez No: 289043
  2. Yazar: ZÜBEYDE BANU AKCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Yapılan bu çalışmada, sportif faaliyetlere katılımı etkileyen faktörlerden olan harcanabilecek gelirin etkisini bu faaliyetlere katılabilecek durumda olan çalışan ve çalışmayan bayanlar açısından araştırarak, kitle sporunun geliştirilebilmesi için bayanların spora teşvik edilmesini sağlamanın olabilirliği araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Muğla il merkezinde yaşayan bayanlar, örneklemini ise 300 çalışmayan, 1000 çalışan bayan oluşturmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 11,5 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde zaman, boş zaman, rekreasyon ve Muğla ve Muğla'nın spor etkinliklerine yönelik imkanları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde materyal, yöntem, üçüncü bölümde ise yapılan anket uygulamasının bulgu ve yorumları yer almaktadır. Anket iki bölüm halinde düzenlenmiş olup; ilk bölümde 12 demografik, kişisel özellikleri belirlemeye yönelik maddeler verilmiştir. İkinci bölümde ise; sportif faaliyetlere katılma ve katılmama sebeplerini incelemek amaçlı 36 likert tipi ölçek kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to promote sports for mass by encouraging women?s participation to athletic activists by means of examining the effects of the disposable income as an effective factor for participation of working and non-working women to sports. The population of the study was based on women living in city of Muğla, with a sampling of 300 non-working and 1000 working women. SPSS 11.5 statistical software was used for analyze and calculation of the data. The first part of the study consisted of information about time, free-time, recreational and athletic activities and opportunities? of city of Muğla. The second part included information about the material and method, and finally the results and comments of the survey were discussed in the third part. The survey was formed in two parts; the first part included questions for determining the demographic and personal properties of the participants. In the second part, 36 Likert?s type scale was used for the samples in order to examine the reasons for participation/non-participation to athletic activities.