Çalışan bayanların süslenmeye bakış açıları ve süslenmede kullandıkları yöntemler
Perspectives on working women and embellishment embellishment methods used
  1. Tez No: 298422
  2. Yazar: AYŞE YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Education and Training, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde insan yaşamında oldukça büyük bir öneme sahip olan süslenmenin, ev hanımlarının, bayan-erkek bütün gençlerin ve çocukların yanı sıra toplumda statü sahibi olan çalışan bayanların süslenmesi ve süslenmede kullandıkları yöntemler bu önemin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda yapılan araştırmanın amacı; ?çalışan bayanların süslenmeye bakış açıları ve süslenmede kullandıkları yöntemler?in belirlenmesidir.Çalışma survey yöntemine dayalı bir araştırmadır. Araştırma verileri çalışan bayanlara uygulanan anket ile elde edilmiştir. Anketin birinci bölümünde demografik özelliklerle ilgili 5 soru, ikinci bölümde ise süslenme ile ilgili 18 soru yer almaktadır.Araştırmanın evrenini Türkiye'de çalışan bayanların tümü oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise; hem araştırmacının ulaşabilme kapsamında olan, hem de turizmle olan ilişkisi bakımından en çok süslenen bayanların yaşadığı yerler arasında sayılan Antalya ilindeki 115 kişilik katılımcı grubu oluşturmaktadır.Verilerin çözümlenmesinde SPSS 13 programından faydalanılarak frekans ve yüzde dağılımları alınmıştır. Verilerin çözümlenmesinden elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir;? Çalışan bayanlara göre süslenmenin tanımının; güzel elbiseler giymek, takılar takmak, vücut boyamak, kaşlara-saçlara şekil vermek gibi uygulamaların hepsini içerdiği anlaşılmıştır.? Çalışan bayanların büyük çoğunluğu kendisini iyi hissetmek için süslenmekte ve süslenirken, her zaman güzel olduğunu düşünmektedir. Ayrıca çalışan bayanlar için süslenmede en önemli gerecin makyaj malzemesi olduğu görülmüştür.? Çalışan bayanlar süslenmede doğal (bitkisel) ürünler yerine kozmetik ürünleri daha çok kullanmakta ve kullandıkları doğal gereçleri uygularken özel bir yöntem takip etmemektedirler. Aynı zamanda kullandıkları doğal gereçleri gazete/dergilerden ya da arkadaşlarından duydukları kulaktan dolma bilgilerle uyguladıkları sonucuna varılmıştır.? Çalışan bayanların süslenmeye günde ayırdıkları zaman ortalama 15 ile 30 dakika ve aylık süslenme için harcadıkları para miktarı ise yaklaşık 50 TL ile 200 TL arasında olduğu görülmüştür. Süslenme için ayrılan bu zaman ve paranın kendilerini kısmen olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır.? Çalışan bayanların büyük çoğunluğu süslenirken yaptıkları makyajın yüzlerine ve giydikleri kıyafete uygun olup olmadığına dikkat etmektedirler. Süslenmesini örnek aldıkları kimse olmamakla birlikte, örnek aldıkları kişilerin süslenme tarzının sade ve doğal bir görünüm olduğu sonucu çıkarılmıştır.Bu sonuçlardan şu öneriler geliştirilmiştir:Günümüz çalışan bayanlarına, süslenmede kullanılan araç-gereçler, bu araç-gereçlerin faydaları ve sakıncaları, süslenmede kozmetiklerden daha çok doğal ürünleri kullanma ve kullanılan süslenme yöntemlerinin kişiye özel olması gerektiği gibi konular ile ilgili bilgilendirme seminerleri, panel ve konferansların düzenlenmesi gerektiği sonucu çıkarılmıştır.Araştırmanın; çalışan bayanlar dışında çalışmayan bayanlar ve erkekleri de kapsayacak şekilde yapılması, örneklem grubunun ise Türkiye çapında genişletilerek daha kapsamlı olması, ayrıca yeni bir araştırmada süslenmenin alt basamaklarının ayrı ayrı ele alınıp daha ayrıntılı bir çalışma oluşturulması gerektiği sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Embellishment which is too important in human life today, houswifes, all teenages children, high stated working woman embellishment and the methods in embellishing constitue the great amount of importance. There fore, the survey about this topic aims to determine the methods in embellishing and the view of working women to embellishment.This research is about the system ?survey?. The research data are gained with questionnaire which is applied to working women. It consists of 5 questions about demographic features in first chapter and 18 questions about embellishment in second chapter of the public survey.This research is about all of the working women in Turkey. The sample grup consists of 115 participants living in Antalya which is both in access to the area of the researcher and one of the places where mostly decorated women live because of its relation with tourism.Resolving the data based on the frequency and percentage distributions from SPSS 13. The result of solved data can be summarized like this;? The definition of embellishment according to working women is understood as wearing pretty clothes and particle, painting the body, shaping the hair and eyebrows.? The great amount of working women embellish to feel good and they think that they are beautiful every time while embellishing. Furthermore, make up material is the most important in embellishing for working women.? Working women prefer using cosmetical products to natural products and they don?t fallow the special method while applying the naturel supplies. Meanwhile, it has been concluded that they have applied the natural supplies with the rumor knowledges from their friends or newspapers and magazines.? It has been understood that time which working women waste for embellishing in a day is 15-30 minutes and the money amount which they spend for embellishing in a month is 50-200 TL. Is has been concluded that time and money for embellishing has effected themselves partly.? The great amount of working women pay attention to make up on their faces while embellishing and whether the clothes they wear are available or not. It has been concluded that embellishment style which they take models is a naturel and simple appearance by being nobody whom they have taken model in embellishment.These advices have been progressed of those results.İt has been consluded that it has to be arranged panel discussions, seminar and conferances about giving in formation to working women of today about the materials in embellishment, advantoges and disadvanteges at these materials, the significant of using natural products rather than cosmetical anes in embellishment and choosing the right embellishment method for her own.İt has been figured out that survey has to be done by including unemployed women and men except for emplayed women and being widespread to enlarge the sample group in Turkey besides making detailed survey by searching the substeps of embellishment in new survey.