18 yaş üstü müsabık judocularda beslenme bilgi düzeyinin incelenmesi
Examination of nutritional knowledge levels of competitive judokas over the age of 18
  1. Tez No: 892231
  2. Yazar: DİLARA LOKMANHEKİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK METE YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, 18 yaş üstü müsabık judocuların beslenme bilgi düzeylerini incelemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sporcu beslenmesi literatüründe genellikle farklı spor dallarına yönelik geniş kapsamlı araştırmalar bulunmasına rağmen, judo sporu özelinde yapılan çalışmalar sınırlıdır. Araştırmaya 18-25 yaş aralığında 128, 26-40 yaş aralığında 67 kişi katılmıştır. Araştırmada judocuların beslenme bilgi düzeyini değerlendirmek için“Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD)”kullanılmıştır. Sporcuların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi ve performanslarını en üst seviyede tutabilmeleri, doğru beslenme alışkanlıklarına ve beslenme bilgi düzeyleri ile doğrudan ilişkilidir. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine and evaluate the nutritional knowledge levels of competitive judokas over the age of 18. Although the sports nutrition literature generally contains extensive research on different sports, studies specifically focusing on judo are limited. The study included 128 participants aged 18-25 and 67 participants aged 26-40. The“Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (NKLSA)”was used to assess the nutritional knowledge levels of the judokas. Maintaining a healthy lifestyle and keeping their performance at its peak are directly related to the athletes' proper nutrition habits and their nutritional knowledge levels.