Uzaysal eksternal fiksatör
  1. Tez No: 28905
  2. Yazar: HASARİ TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. DENİZ AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
65 ÖZET Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda genellikle deneysel karekteri ağır basan çalışmalar yapılmıştır. Ancak analitik olarak uzaysal tespit sistemlerinde çok çeşitli uzaysal yükler altında ve çok-pim sayılı çerçeveler dikkate alınmamıştır. Bu amaçla yapılan çalışmada, model olarak klinik uygulamaları olan gerçek bir fiksatör ele alındı. Fiziksel modelde, çeşitli uzaysal kuvvet ve momentler dikkate alınmıştır. Kırık hattındaki deformasyon ve dönmeleri genel bir formülle göstermek için enerji metodu kullanılarak, sonuçlar süperpoze edildi. Ayrıca, fiksatör-kemiğe ilişkin yay benzerliği kullanılarak özlü bir matematiksel model oluşturuldu. 3 Bu model üzerinde, bilgisayar kullanılarak sayısal deneyler gerçekleştirildi. Daha sonra fiziksel modelin labaratuar koşullarındaki simülasyonu yapılarak özel deney seti kuruldu. Deney seti üzerinde yapılan deneylerle elde edilen veriler, kuramsal sonuçlarla karşılaştırıldı. Sonuçta kuramla deneyin, fıksatörün mekanik davranışı bakımında, uyum içinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY Works on external fixators have been heavily of experimental character. Thus modelling external fixators from an purely analytical point of view has usually been limited. Departing from this general observation regarding relavent previous works, an analytical model of an external fixator, which is actually used in clinical applications has been handled in this work. In obtaining the analytical model, multi-pin case with spatial configurations of the external fixator has been taken into consideration together with spatial external forces and moments acting both at the fracture site and at the end of the extremity. Resultantly, deformations as well as angular rotations of the bone ends at the fracture site have been formulated referring to energy methods. The mathematical model thus obtained has been subjected to numerical experiments on the computer. Effects of each parameter involved in the model have been investigated theoretically. Then a special set-up simulating the clinical application of the actual fixator has been constructed and experiments on it have been carried out. Upon comparing, the theoretical and experimental outcome, it has been found out that theoretical results agree with the experimental ones with regard to the mechanical behaviour of the fixator.