Farklı eksternal fiksatörlerin deformite düzeltme hassasiyeti üzerine karşılaştırmalı klinik çalışma
A comparative clinical study on deformity correction accuracy of different external fixators
  1. Tez No: 387659
  2. Yazar: İLKER EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ERALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Uzaysal çerçeveler, klasik ilizarov uygulamalarına göre daha yüksek hassasiyette ve daha kısa sürede deformite düzeltme ve uzatma yapılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, Smart Correction uzaysal fiksatörü ve İlizarov tipi eksternal fiksatör arasında, artan deformite karmaşıklığı ile deformite düzeltme hassasiyeti arasında ilişki olup olmadığının ortaya konması amaçlanmıştır.Hastalar ve Yöntemler: Smart Correction cihazı kullanılan 57 hastanın, 77 kemiksegmenti (40 erkek, 37 kadın) istatistiksel olarak benzer 68 İlizarov hastasının 94 segmenti(51 erkek, 43 kadın) ile karşılaştırılmıştır. Smart Correction grubunun ortalama yaşı 20,69± 12,94 iken, İlizarov grubunda 22,45 ± 12,18 olarak bulunmuştur. Hastalar uzatma varlığına ve deformitenin plan sayısına göre gruplandırılmışlardır.Bulgular: İlizarov grubunun düzeltme süresi (66,53 ± 47,7), Smart Correction grubundan (49,05 ± 35,6) daha yüksek olarak bulunmuştur. Konsolidasyon süresi ve fiksatör süresi her iki grupta benzer olarak bulunmuştur. Derotasyon ve konsolidasyon süresi arasında ilişki saptanmamıştır. Bütün hastalar değerlendirildiğinde, tedavi sonunda rezidüel deformite Smart Correction grubunda daha azdır (p=0,012). Alt gruplar arasında rezidüel deformite açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterilememiştir. İstatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterilemesede, alt gruplar arasında plan sayısında artışla lineer ilişki içerisinde olan rezidüel deformite ortalaması mevcuttur. Komplikasyonlar açısından iki grup arasında anlamlı farklılık yoktur.Sonuçlar: Smart Correction cihazı, uygulaması ve planlaması kolay, deformite düzeltme konusunda yüksek hassasiyete sahip bir cihazdır. Tedavide İlizarov cihazından daha yüksek bir hassasiyette deformite düzeltme sağlamaktadır. Deformitenin plan sayısı arttıkça, cihazın bu becerisi daha ön plana çıkmaktadır. Rezidüel deformitenin, plan sayısı ile olan ilişkisinin daha büyük hasta grupları ile yapılacak çalışmalarda, anlamlı olarak Smart Correction uzaysal fiksatörü lehine olduğunun gösterileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Spatial fixators are able to correct deformities with higher accuracy in a short period of time in comparison to classic circular external fixators. In this study, Smart Correction spatial fixator's and Ilizarov external fixator's correction accuracy is compared in terms of complexity of the deformity.Patients and Methods: Seventy-seven bone segments (40 male, 37 female) of 57 patients treated with Smart Correction device is compared with 94 bone segments (51 male, 43 female) of 68 patients treated with Ilizarov. Mean age of Smart Correction group was 20,69 ± 12,94, and 22,45 ± 12,18 for Ilizarov group. Patiens are categorized according to lengthening and number of the deformity planes.Results: Longer correction period was found with Ilizarov patients (66,53 ± 47,7 days), compared to Smart Correction patients (49,05 ± 35,6 days). No correlation was found between derotation and consolidation period. Residual deformity after treatment was significantly lower with Smart Correction device, according to Ilizarov device (p=0,012). However, this relation could not be shown between subgroups. Although there was no significant difference between subgroups, mean residual deformity was higher with increasing number of planes of the deformity. No significant difference was found in terms of complications.Conclusion: Smart Correction fixator is an accurate device with ease of application and planning. It shows higher accuracy for correcting deformities according to Ilizarov external fixator. With increasing number of planes, difference betwen two devices become higher. Relation between complexity of the deformity and residual deformity will possibly be statistically better in favor of Smart Correction with larger study groups.