Uzaysal eksternal fiksatörün katı modellenmesi ve sonlu eleman incelemesi
Solid modeling and finite element analyse of spatial external fixator
- Tez No: 50259
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DENİZ AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
VI OZ İnsan sağlığı açısında büyük önem taşıyan uzaysal dış tespit çerçeve sistemleri, kırık hattında istenilen sıkılık elde edilecek şekilde, kemik kırıklarının tedavisinde kullanılırlar. Kullanıldığı esnada çeşitli kuvvet ve momentlere maruz kalan bu çerçevenin sayısal ve analitik olarak incelenmesi hem klinik uygulamaları hem de yeni fiksatör tasarımları açısından büyük önem taşır. Bu bağlamda, sonlu elemanlar metodu bu tür problemlerin hızlı çözümlerinde güvenilirve etkin yöntem oluşturacaktır. Bu çalışmada, çeşitli uzaysal kuvvet ve momentlerin etkimesi durumunda, uzaysal dış tespit sisteminin ANSYS hazır yazılım yardımıyla modeli kurulup sonlu elemanlar yöntemiyle çözümü gerçekleştirildi. Analitik olarak elde edilen ve kırık hattı davranışını veren bağıntılar bir bilgisayar programı haline getirildi. Her iki yöntemden alınan sonuçlarla daha önce yapılmış deneysel sonuçlar karşılaştırıldı. Sonuç olarak değerlerin biribirlerine çok yakın oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Spatial external fixing frame systems, which are very important for human health, are used for treatment of bone fractures to provide the desired stiffhessess on the fracture site. While they are used, the frames are exposed to many different forces and moments, and the numerical and analytical examinations are very important for clinical applications and fixator designs. Within such a context, finite elements method will form on effective way to solve this kind of problems quickly. İn this work, spatial external fixation system has been modelled by ANSYS programme package and solved by finite elements method, under the effects of spatial forces and moments. The equations which give fracture site behaviour analytically have been put into the form of a computer program. Results obtained by boths methods have been compared by the foregoing experiments. İt has been seen that the results are very close.