ART (Yardımcı üreme teknikleri) sikluslarında agonist-antagonist tedavi modalitelerinin folikül sıvısı serbest oksijen radikalleri ve kalsiyum üzerine etkileri ile bunun oosit kalitesi ve sonuçlarına etkisi
The effects of agonist-antagonist treatment modalities in assisted reproductive techniques on follicular fluid free oxygen radicals and calcium and associated oocyte guality and outcomes.
- Tez No: 289058
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İn vitro fertilizasyon / İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (IVF/ICSI) sikluslarında Gonadotropin Serbestleştirici Hormon (GnRH) analoglarının kullanımı, elde edilen oosit- embriyo sayısı ve gebelik oranlarını artırmaktadır. GnRH-antagonistleri ise gonadotropin baskılanmasına yol açarak prematür LH dalgalanmalarını önlemekte ve benzer olumlu etkileri sağlamaktadır. Oositi çevreleyen foliküler sıvının birtakım biyokimyasal özelliklerinin oosit kalitesinin belirlenmesinde ve embriyo gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. Oksidatif strese yol açan aşırı serbest oksijen radikallerinin (ROS) ise, embriyo gelişimini olumsuz etkilediği bilinmektedir. IVF/ICSI sikluslarında GnRH-agonist ve antagonist tedavileri sonrasında foliküler sıvıdaki oksidatif stres ve kalsiyum değerlerine dair veriler kısıtlıdır. Dolayısıyla çalışmamızda, GnRH-agonist ve GnRH-antagonist tedavi protokolü verilen kadınlarda foliküler oksidatif stresin IVF/ICSI sonuçlarına olan etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamıza kliniğimiz IVF Ünitesi'nde, 10 aylık dönemde IVF/ICSI programına alınan 45 kadın dahil edildi. Bunların 22'sine agonist, 23'üne antagonist protokol uygulanmıştı. Oosit toplanması sırasında aspire edilen foliküler sıvılarda süperoksit dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve kalsiyum düzeyleri çalışıldı. Siklus özellikleri ve sonuçları kaydedildi.Gruplarda oosit kalitesi, embriyo kalitesi ve gebelik oranları benzerdi. Ayrıca, ROS parametreleri ve kalsiyum değerleri de farklılık göstermemekteydi. Ancak, foliküller küçük (14-16 mm) ve büyük (17 mm ve üzeri) olarak sınıflandırıldığında, tedavi protokolünden bağımsız olarak büyük folikül sıvılarında SOD ve GSH-Px değerleri küçük foliküllerdekinden daha düşüktü. Antagonist tedavi alanlarda ise büyük folliküllerdeki SOD ölçümleri daha düşük saptandı.Sonuç olarak, IVF/ICSI için GnRH-agonist ve antagonist protokolü uygulanan kadınların folikül sıvılarındaki oksidatif stres ile oosit-embriyo kalitesi ve gebelik oranları bağlantılı gözükmemektedir. Antagonist protokol verilenlerde düşük folikül SOD düzeyleri ve bunlarda antioksidan tedavilerin yararına dair daha geniş çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Gonadotropin releasing hormone (GnRH)-analogue use in in vitro fertilization/intracytoplasmic sperm injection (IVF/ICSI) cycles increases yielded oocyte-embryo numbers and pregnancy rates. GnRH-antagonists bear similar positive effects by suppressing gonadotropins and premature luteinizing hormone (LH) peaks. Certain biochemical properties of the follicular fluid around the oocyte are believed to have a role in the determination of oocyte quality and embryo maturation.Excess reactive oxygen species (ROS) leading to oxidative stress are known to have negative consequences on embryo maturation. Data on oxidative stress and calcium levels in the follicular fluid following GnRH-agonist and antagonist treatments in IVF/ICSI cycles are limited. Therefore, we aimed to compare the effects of follicular oxidative stress on IVF/ICSI outcomes across women undergoing GnRH-agonist and GnRH-antagonist protocols.Our study included 45 women undergoing IVF/ICSI program in our IVF unit during a 10-month period. Twenty-two and 23 women had received agonist and antagonist protocols, respectively. Superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA), glutathione peroxidase (GSH-Px), and calcium levels in aspirated follicular fluid during oocyte pick-up were determined. Cycle characteristics and outcomes were recorded.Oocyte and embryo qualities and pregnancy rates were similar in treatment groups. Moreover, ROS parameters and calcium measurements did not significantly differ. However, when follicles were classified as small (14-16 mm) and large (? 17 mm), follicular fluid SOD and GSH-Px values were lower in large follicles compared to small ones irrespective of treatment protocol. Large follicle SOD levels in antagonist-treated women were lower.In conclusion, oxidative stress in the follicular fluid of women undergoing GnRH-agonist or antagonist protocols for IVF/ICSI seem unrelated to oocyte-embryo quality and pregnancy rates. Detailed investigations are warranted concerning low SOD levels in antagonist-treated women and the efficacy of antioxidant therapies in that particular group.