Tip 1 diyabetli çocuklarda; intensif insülin tedavisi, esnek insülin tedavisi ve insülin pompa tedavilerinin metabolik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of Intensified Conventional Insulin Treatment (ICIT), Flexible Insulin Treatment (FIT) and Insulin Infusion Pump Treatment (IIPT) on metabolic parameters of children who were diagnosed with type I diabetes mellitus
  1. Tez No: 289060
  2. Yazar: GÜROL GÜLEÇOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUMİN NURİ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Tip 1 diyabetli çocuklarda esnek olmayan insülin tedavisi (EOİT), esnek insülin tedavisi (EİT) ve insülin infüzyon pompa tedavisi (İİPT)'nin metabolik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması.Metod: Çalışmaya Çocuk Endokrinoloji polikliniğiniğimizde takip edilmekte olan 28 (14 kız, 14 erkek) tip 1 diyabetli hasta alındı. Tüm hastalar çoklu doz insülin tedavisi ile sabit diyet almaktaydı. İlk aşamada tüm hastalara karbonhidrat sayımı öğretilerek esnek insülin tedavisine geçildi. Altı ay süreyle esnek insülin tedavisi aldıktan sonra, istekli olan sekiz hastada İİPT uygulamasına geçildi. Her dönem öncesi ve sonrasında hastaların HbA1c değerleri, hipoglisemi sıklıkları, bazal/bolus/total insülin ihtiyaçları, kan lipit düzeyleri, glukometri ve sürekli cilt altı kan şekeri izlem cihazı ile ölçülen glukoz düzeyleri, VKİ SDS ve yaşam kalitesi skorları karşılaştırıldı.Sonuçlar: Olguların EİT dönemindeki HbA1c ve açlık ortalama kan şekerleri, EOİT dönemine göre anlamlı düşük saptandı (p0.05). Yaşam kalitesinin ağrı ve mental sağlık parametrelerinde EİT döneminde EOİT'ye göre anlamlı düzelme tespit edidi (p0,05). İİPT dönemindeki hipoglisemi sıklıklarında diğer iki döneme göre anlamlı azalma saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Comparing the effects of Intensified conventional insulin treatment (ICIT), flexible insulin treatment (FIT) and insulin infusion pump treatment (IIPT) on metabolic parameters of children who were diagnosed with type I diabetes mellitus.Methods: Twenty-eight patients (14 girls, 14 boys) with type I diabetes mellitus were enrolled in the study who were being followed in our pediatric endocrinology clinic. All the patients were taking multipl dose insulin treatment with fixed diet. At first stage, all the patients trained about carbonhydrate counting then, passed over to FIT. After taking FIT for six mounth, IIPT was started to eight volunteer patient. Before and after every period, HbA1c values of the patients, frequency of hypoglycemia, basal/bolus/total insulin requirements, blood lipid levels, BMI SDS, life quality scores and continious subcutenous blood glucose monitoring outcomes (CGMS) with fingerstick blood glucose levels in the same period, were compared.Results: Patient?s HbA1c values and mean fasting blood glucose values in FIT period were significantly lower than ICIT period (p0.05). Pain and mental health paremeters of life quality score were significantly increased in FIT period than ICIT period (p0.05). Hypoglycemia frequency was significantly lower in IIPT period than the other two groups (p0.05).