Oksipital kondil vidalama tekniği için anatomik ve radyolojik çalışma
Oksipital kondil vidalama tekniği için anatomik ve radyolojik çalişma
  1. Tez No: 289109
  2. Yazar: MURAT DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Özet: Oksipito servikal instabilite; hayatı tehdit eden potansiyeli olan bir durumdur. İnstabilite ciddi ağrı, kranial sinir tutulumu, paralizi ve ani ölüm şeklinde ortaya çıkabilir. En sık anlaşılan akut prezentasyon travmaya sekonderdir ve oksipitoservikal diskolasyon ve atlas, axis in komplekx kemik kırıkları ile birliktedir. Kronik instabilitenin diğer patolojik nedenleri romatoid artrit, infeksiyonlar, tümörler ve konjenital malformasyonudur. Yukarıda belirtilen durumlara bağlı olarak instabilite var ise oksipitoservikal füzyon endikasyonu vardır.Bu çalışmada, ideal vida boyunu belirlemek için 30 adet kuru oksipital kemik üzerinde morfometrik ölçümler yapıldı. Ayrıca tüm kondillere 3D BT çekilerek, radyolojik tetkikler üzerinde de uzunluk ve açı ölçümleri yapıldı. Başarılı bir oksipital kondil enstrümantasyonu için; bölgenin anatomik yapılarının ilişkisini inceledik. . Ortalama; uzunluğu 23.6 mm (16.3=30.6 mm), genişliği 11.5mm (6.5-15.5 mm) ve yüksekliği 9.2 mm (5.8 ? 18.2 mm) dir. . uygun vida gönderilme açısı olarak mediale 12-22 derece Bizim çalışmamaızda Vidanın En mediale gönderildiğindeki açısı (A1) sağ taraf için ortalama açı 19.23 ° olarak bulunmuştur.Bu çalışmanın sonuçları, standart vida boyları ve maksimum ve minimum vida boyları konusunda daha önce yapılan çalışmaları desteklemektedir. Ancak, söz konusu aralık değerleri küçük gibi görünse de bubölgede tolere edilemecek komplikasyonlara yol açabilir.Yaptığımız bu ölçümler ve literatür taraması sonuçlarına göre kondilvidalama tekniğinde standart bir vida boyu yoktur. Vida boyu her bireye göre değişmektedir.yapacak cerrahın pre-op yapılacak servikal BT tetkiki ile uygun vida boyunu hesaplayarak, uygun ölçülerde vida kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Occipitocervical instability is a potentially life-threatening condition. Instability, severe pain, cranial nerve palsy, paralysis and sudden death may occur in that form. The most common presentation is sekonder to acute trauma and occipitocervical dislocation of atlas and axis associated with bone fractures. Other pathological causes are chronic instability, rheumatoid arthritis, infections, tumors and congenital malformation. Depending on the above-mentioned situations occipitocervical fusion is indicated if there is an instability.In this study, to determine the ideal screw length of 30 morphometric measurements were performed on the occipital bone. In addition, 3D CT and radiological examinations performed on all condyles for length and angle measurements. For a successful instrumentation of the occipital condyles of the region were examined with the relationship between anatomical structures.Average length was 23.6 mm (16.3 = 30.6 mm),width 11.5 (6.5-15.5 mm) and height 9.2 mm (5.8 - 18.2 mm).These angles were for replacing screws with the medial angle of 12-22 degrees.In our study,the screws were replaced to the the medial (A1) with 19:23° angle and this was the average for the right party.The results of this study is supporting the previous studies with standard screw length,maximum and minimum lengths. However, these may seem like a small range values can lead to complications that cannot be tolerated.According to the results of these measurements and literature of our condyle screwing technique depend on screw length. Screw size according to each individual surgeon's will be variable.Using cervical CT and calculations will be more appropriate to determine the length and size of screws.