Oksipital kondil ve çevresinin morfometrik anatomisinin KIBT ile retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the morphometric anatomy of the occipital condyle and its surroundings by CBCT
- Tez No: 712591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERAY KOLSUZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı cerrahi ve adli tıp açısından önemli bir bölge olan oksipital kondil ve çevre yapıların morfometrik açıdan incelenip, ortalama değerlerin cinsiyete ve yaşa göre değişiminin değerlendirilmesi ; aynı zamanda yapılan ölçümlerin korelasyonunun değerlendirilmesidir. Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi arşivinden seçilmiş 180 (90 kadın , 90 erkek) KIBT görüntüsü dahil edilmiştir. Görüntüler üzerinde oksipital kondil uzunluğu, oksipital kondil genişliği, hipoglossal kanal-Basion mesafesi, hipoglossal kanal- Opistion mesafesi, hipoglossal kanal - oksipital kondil anterior sınırı mesafesi, hipoglossal kanal - oksipital kondil posterior sınırı mesafesi, oksipital kondil kalınlığı, hipoglossal kanal uzunluğu, hipoglossal kanal en geniş çap, hipoglossal kanal en dar çap, juguler tüberkül uzunluğu, juguler tüberkül genişliği, anterior interkondiler mesafe, posterior interkondiler mesafe ve foramen magnum indeksi ölçümleri yapılmıştır. Aynı zamanda hipoglossal kanalda septum veya spikül varlığı, oksipital kondil protrüzyonu değerlendirilmiştir. Yaş, cinsiyet, anterior interkondiler mesafe, posterior interkondiler mesafe ve foramen magnum indeksi ölçümlerinin tüm ölçümler ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine morphometrically the occipital condyle and surrounding structures, which is an important region in terms of surgery and forensic medicine, and to evaluate the change of mean values according to gender and age; it is also the evaluation of the correlation of the measurements made. 180 (90 female, 90 male) CBCT images selected from the archive of Ankara University Faculty of Dentistry were included in our study. Occipital Condyle length, occipital condyle width, Hypoglossal Canal-Basion distance, Hypoglossal Canal-Opistion distance, Hypoglossal Canal - Occipital Condyle anterior border distance, Hypoglossal Canal - Occipital Condyle posterior border distance, Occipital Condyle thickness, Hypoglossal Canal length, the widest diameter of Hypoglossal Canal, the narrowest diameter of the Hypoglossal Canal, the length of the Jugular Tubercle, the width of the Jugular Tubercle, the anterior intercondylar distance, the posterior intercondylar distance, and the Foramen Magnum index were measured. At the same time, the presence of septum or spicule in the hypoglossal canal and protrusion of the occipital condyle were evaluated. The relationship of age, gender, anterior intercondylar distance, posterior intercondylar distance and foramen magnum index measurements with all measurements were examined.