Parvovirus enfeksiyonlu köpeklerde yaşama şansını etkileyen parametrelerin araştırılması
Evaluation of parametres on survival rates in dogs with Canine Parvovirus
  1. Tez No: 289177
  2. Yazar: İDİL BAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KURTDEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada; sağaltım uygulanan parvoviral enfeksiyonlu köpeklerde yaşama şansını etkileyen parametrelerin araştırılması amaçlandı.Araştırmada yaşları 4-16 hafta arasında değişen kan ve dışkı muayenesinde CPV-2 enfeksiyonu pozitif bulunan 39 hasta köpek ile aşı yaptırmak amacıyla getirilen, aynı yaş aralığındaki 20 sağlıklı köpek kullanıldı.Hasta köpeklerin sahiplerinden anamnez alındı ve köpeklerin fiziksel muayeneleri yapıldı, hematolojik ve biyokimyasal muayeneler için kan örnekleri alındı. Fiziksel muayene ve kan örnekleri alımı 24 saat arayla tekrarlandı. Anamnez bilgileri ve fiziksel muayene bulguları normal olan 4-16 hafta yaşlı 20 sağlıklı köpekten hematolojik ve biyokimyasal muayeneler için bir kez kan alındı.Hasta köpeklere sağaltım amacıyla Ampisid®, Metmapid®, Laktatlı Ringer®, % 5'lik Dekstroz®, Climax® ve Vit Ce® uygulandı.Hasta ve sağlıklı hayvanlarda lökosit (WBC), lenfosit (LYM), monosit (MONO), granulosit (GRA), eritrosit (RBC), hemoglobin (HGB), hemotakrit (HCT), trombosit (PLT) , retikulosit dağılım genişliği (RDW), ortalama eritrosit hacmi (MCV), ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu (MCHC), ölçümleri otomatik kan sayım cihazı (Abaküs) ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study was to aimed investigation of parametres influencing survival artes in infected puppies with canine parvovirus.In this trial, as a material totally 39 puppies 4-16 weeks ages, various gender and breeds, CPV positive at feces and blood examination and healthy 20 puppies brougth to the clinics for routine vaccination protocols were used.Firstly, owners of infected puppies were taken anamnesis and phsical examination of puppies were done and blood samples were taken for haematological and biochemical examination. Phsical examination and sampling of blood were repeated interval 24 hours.