Yapım teknikleri farklı seramik inleylerin farklı adeziv sistemler ile yapıştırılması sonrası mikrosızıntı yönünden değerlendirilmesi
Microleakage of different inlay ceramic system luted with different self-adhesive resin cements
- Tez No: 289178
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ULUDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızın amacı ısı ve basınç altında şekillendirilen lityum disilikat içerikli, bilgisayar yardımı ile hazırlanan lösit-cam içerikli ve yüksek miktarda alüminyum oksit içerikli cam infiltre seramik ile hazırlanan üç farklı yapıdaki ve yapım teknikleri farklı seramik inleyin üç farklı self-adeziv rezin siman kullanarak yapıştırılmasının ardından ortaya çıkan mikrosızıntı sonuçlarını değerlendirmektir. Çalışmanın ilk aşamasında 90 adet çekilmiş çürüksüz alt 3. molar dişlere Sınıf II MOD kaviteler açılmıştır. Birinci gruba Vitamark II bloklar kullanılarak CEREC 3 cihazı ile, ikinci gruba IPS e.max Press ve son gruba Turkomcera seramik inleyler hazırlanmıştır. Hazırlanan seramik inleyler 10'arlı gruplar halinde 3 farklı self-adeziv rezin siman ile aynı koşullarda simante edilmiştir. Bitirme ve polisaj işlemlerinden sonra örneklerin tümü 37°C'de distile su içinde 24 saat bekletildi ve 5°C ve 55°C'lik banyo solüsyonlarında her bir banyo solüsyonunda siklus süresi 30 sn olmak üzere toplam 1000 devirlik termosiklus işlemi uygulandı. Termosiklustan sonra örnekler 10'arlı gruplar halinde aksiyel yönde santral fossalarından yaklaşık 5 mm çapındaki çelik küre ile yaklaşık 50 N kuvvet ile 1.6 Hz Frekansta 100.000 kez yüklendiler. Örnekler, termosiklus ve mekanik yükleme sonrası boya penetrasyonu için hazırlanmıştır. Bu amaçla restorasyon ve restorasyonun 1 mm etrafındaki alan dışındaki tüm diş yüzeyi 2 kat tırnak cilası ile kaplanmıştır. Dişler %0,5'lik bazik fuksin solüsyonunda oda sıcaklığında 24 saat bekletilmiştir. Yıkanıp kurutulan örnekler şeffaf akril kalıplar içine gömüldükten sonra düşük devirde çalıştırılan su soğutmalı kesit alma cihazı ile mesio-distal yönde yaklaşık 0,5 mm'lik 2 adet kesit alınmıştır. Böylece her dişten 2 kesit alınarak, mikrosızıntı 4 yüzeyde değerlendirilmiş ve yüzeylerin ortalaması alınarak o dişe ait mikrosızıntı değeri hesaplanmıştır. Çalışmamızda ışık mikroskobu kullanılmıştır. Görüntü analiz sistemi olarak da Axio Vision LE Release 4.8.2 kullanılmıştır. Boya geçiş derecelerinin fotoğrafları bilgisayarda ×40 büyütmede kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlar normallik testleri sonucunda 3 gruplu karşılaştırmalarda Bonferonni düzelmeli Kruskal-Wallis H testi ve ikili karşılaştırmalarda da Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the microleakage of CEREC 3, IPS e.max Press and Turkomcera inlays luted with three self-adhesive resin cements (RelyX Unicem, Smartcem2, Speedcem).Standardized Class II MOD cavities were prepeared in 90 unrestored human mandibular third molars. Ceramic inlays were constructed according to each manufacturer?s instructions and were cemented using three self-adhesive resin cements. The speciemens were stored in distilled water at 37 °C for 24 h and subjected to thermocycling in water for 1000 times between 5-55°C with a dwell time of 30 seconds. Subsequently, the speciemens were subjected to 100.000 cycles of mechanical loading of 50 N at 1.6 Hz in 37 °C water. The speciemens were immersed in %0.5 basic fuchsin solution for 24 h and were sectioned using low-speed diamond blade.