Uygulandığı ortamda jelleşen oftalmik formülasyonlar üzerinde çalışmalar
Studies on in situ-gelling ophthalmic formulations
  1. Tez No: 289197
  2. Yazar: PINAR ADISANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Göz Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmamızda formülasyonun gözde kalış süresini ve biyoyararlanımını artırmak için, oda sıcaklığında sıvı formda iken göze uygulandığında göz sıcaklığının (34ºC) etkisiyle jelleşen sistemler geliştirildi. Uygulandığı ortamda sıcaklık etkisiyle jelleşen sistemlerin hazırlanmasında poloksamer karışımları (P407 ve P188) kullanıldı. Model etken madde olarak gözde oluşan enflamasyonun tedavisinde kullanılan non-steroidal bir antienflamatuvar olan flurbiprofen seçildi.Öncelikle flurbiporfenin fizikokimyasal özelliklerini belirlemek için IR ve UV spektrumları çekilerek standardizasyonu ve saflık kontrolleri yapıldı.Etken maddenin sudaki çözünürlüğünü artırmak için eritme metodu ile 1/10 a/a oranında flurbiprofen/P407 katı dispersiyonları hazırlandı.Katı dispersiyonların karakterizasyonu için; çözünürlük profilleri, taramalı elektron mikrsokobu ile yüzey özellikleri, DSC ve TGA kullanılarak termal özellikleri ve en son olarak x-ışını difraktometresi ile kristal özellikleri incelendi. Katı dispersiyonların 2 ay süreyle stabilite çalışmaları yapıldı.Etken maddenin katı dispersiyonunu ve poloksamer karışımını içeren formülasyonlar soğuk yöntem ile hazırlandı ve dijital bir termometre yardımıyla soğutmalı su banyosu kullanılarak jelleşme sıcaklıkları ölçüldü.Jelleşme sıcaklıklarına göre en uygun formülasyon, 33,9 ºC jelleşme sıcaklığına sahip P407/P188 (%15/26,5) oranında hazırlanan formülasyon seçildi. Daha sonra bu formülasyona %0,2, 0,4 ve 0,6 olmak üzere 3 farklı konsantrasyonda karbopol ve CMC biyoadezif polimer olarak eklendi ve bu polimerlerin formülasyonların jelleşme sıcaklıklığına etkisi araştırıldı. Sonra formülasyonların mekanik özellikleri texture analyser aleti kullanılarak tayin edildi. Reometre ile yapılan çalışmalar ile formülasyonların oda sıcaklığındaki ve 34ºC'deki akış özellikleri, viskozite değişimleri belirlendi. Aynı zamanda reometre ile yapılan osilasyon çalışmaları sonucunda jellerin dayanıklılıkları, jelleşme sıcaklıkları, jelleşme zamanları saptandı. Flurbiprofenin, formülasyondan in vitro salım hızını ve biyoadezif polimerlerin in vitro salım hızına etkisini araştırmak için yarı geçirgen membran yöntemi ile salım hızı tayini yapıldı. Formülasyonların salım hızı çalışmaları tamamlandıktan sonra elde edilen sonuçlar sıfırıncı derece, birinci derece, Higuchi ve Hixson Crowell kinetiklerine uygulanarak en uygun kinetik modeli belirlendi. Salım mekanizmasının daha ileri analizi için Peppas eşitliği uygulandı.Sonuç olarak flurbiprofenin katı dispersiyonlarının hazırlanması ile etken maddenin sudakı çözünürlüğü artırıldı ve bu katı dispersiyonlar ile uygulandığı ortamda jelleşen oftalmik formülasyonlar hazırlandı. Bu formülasyonlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda P407/P188 (%15/26,5) ve %0,2 karbopol, %0,2 CMC ve %0,4 CMC ile hazırlanan sırsıyla F2, F5 ve F6 kodlu formülasyonlar amaca en uygun olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in situ gel forming systems, existing as a liquid form at non-physiological condition and as a gel form at 34ºC, have been developed to prolong the precorneal residence time and to improve ocular bioavailability. Thermosensitive in situ gelling system were prepared with composed of two different types poloksamer (P407/P188). Flurbiprofen is a nonsteroidal anti-inflammatory drug was used as a model drug for treatment of ocular inflammation.First of all IR and UV spectrum of flurbiprofen were obtained for standardization and impurity controls of drug. 1/10 w/w ratio of flurbiprofen/P407 solid dispersion was prepared with melt method to improve flurbiprofen solubility. Solubility profiles, surface properties with electron microscope, thermal properties using DSC and TGA and finally, crystal features with x-ray difractometer were analysed for characterization of solid dispersions. Stability experiments of solid dispersions were performed for 2 monts. Various formulations composed of poloxamer mixture and flurbiprofen solid dispersion were prepared using cold method and gelation temperature of formulations was measured using digital thermometer in a low- temperature thermostat water bath. According to the value of gelation temperatures, %15/26,5-P407/P188 formulation was selected more suitable mixture as based of ophthalmic in situ gels, which gelled at 33,9 ºC. Afterwards, three different concentrations (%0,2-%0,4-%0,6) of carbopol and CMC as bioadhesive polymer were added into this formulation and effect of these polymers on gelation temperature was investigated. After that, mechanical features of formulations were specified using texture analyser. Flow properties and viscosities of formulations at room temperature and 34 ºC were specified using rheometer. At the same time, as a result of oscillation studies, gelation temperatures, gelation times of formulations were determined.Semi-permeable membrane method was used to determine in vitro release rate of flubiprofen from formulations and to investigate the effect of bioadhesive polymers on in vitro release rate.After completing the in vitro release studies, release kinetics were determined. The results obtained were applied to zero order, first order, Higuchi and Hixson Crowell kinetics and optimal kinetic model was specified. The release mechanism of flurbiprofen from in situ gelling ophthalmic formulation was analyzed using Peppas equation.As a result, solid dispersion of flurbiprofen was prepeared to increase its solubility and in situ gelling ophthalmic formulations containing flurbiprofen solid dispersion was prepeared. According to the result of performed experiments the F2, F5 and F6 coded formulations contained P407/P188 (%15/26,5) and respectively %0,2 carbopol, %0,2 CMC ve %0,4 CMC was found the best.