Ankilozan spondilit hastalarında kardiyovasküler değişiklikler
Cardiovascular changes in patients with Ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 289211
  2. Yazar: MEHMET FATİH GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN KISACIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ankilozan spondilit (AS) hastalarında kardiyovasküler hastalıklara bağlı morbidite ve mortalite artışı sık görülmektedir. Bu artıştaki en önemli sebep ankilozan spondilitin inflamatuar bir hastalık olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada kardiyovasküler açıdan asemptomatik AS hastalarında ekokardiyografik inceleme ve serum B tipi natriüretik peptit (BNP) düzeyi ölçümüyle diyastolik fonksiyon ve aterosklerozun değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp fakültesi romatoloji kliniğinde takipli 66 AS hastası ve bilinen hastalıkları olmayan 21 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hastaların ve kontrol grubunun yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, AS aktivite indeksi (BASDAI), AS fonksiyonel indeksi (BASFI) kaydedildi. Lipid parametreleri, eritrosit sedimentasyon hızı, C-reaktif protein serum düzeyleri ve serum BNP düzeyleri değerlendirildi. Spektral ve doku doppler ekokardiyografi ile karotis intima media kalınlığı (CIMT), aortik strain ve distensibilite değerlendirildi.Hasta ve kontrol grubunun yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksleri arasında anlamlı bir fark yoktu. 19 AS hastası hastalık aktivite indeksine (BASDAI) göre aktif 47 hasta inaktifti. Hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla sedimentasyon ve C-reaktif protein seviyeleri AS grubunda anlamlı olarak yüksekti. Her iki grubun lipid değerleri (HDL, total kolesterol, LDL ve trigliserid düzeyleri) ve serum BNP seviyeleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Hastaların EKO değerlendirmesinde erken (E) ve geç (A) diyastolik akım hızlarının her ikiside de kontrol grubuna göre anlamlı düşüşler gözlendi (sırasıyla p=0.015, p=0.035). Diyastolik fazın erken hızlı doluş fazında da (Em değeri) AS hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı düşüş izlendi (p=0.044). BASDAI skoru>4 olanların, skoru
Özet (Çeviri)
Morbiditiy and mortality related to cardiovascular diseases in patients with ankylosing spondylitis are common. Most important cause of this increase is due to chronic inflammation. In this study, it is planned to analyse echocardiographic examination and serum type b natriuretic peptide (BNP) level measurement and it?s effects on myocardial diastolic functions and atherosclerotic process in cardiovasculary asymptomatic patients.Totally 66 patients with AS (19 active, 47 inactive patient) and 21 healthy people diagnosed in this study. We evaluate both group with spectral and tissue doppler echocardiography and we measure carotis intima media thickness (CIMT), aortic strain and distensibility, serum brain natriuretic peptid levels, Bath AS Disease Activity Index (BASDAI), Bath AS Functional Index (BASFI), age, sex, body mass index, eritrocyte sedimentation rate, C-reaktive protein and High-density lipoprotein cholesterol (HDL-K), Low density lipoprotein cholesterol (LDL-K), triglyceride and total cholesterol. mE and mA flow rates were significantly reduced in patients (p=0.015, p=0.035). Em value was lower in patients with AS than healthy control group (p=0.044). A and E/A ratio were diffirent in patients whom BASDAI score>4 and BASDAI score