Doğumsal renk körlüğü olan hastalarda chromagen haploskobik filtre sisteminin renkli görme üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of chromagen haploscopic filter system on color vision for patients having congenital color vision defect
- Tez No: 289237
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNCER ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Renk görme bozukluğu olan hastaların renk görme bozukluğunun tipi ve derecesini belirlemek, ChromaGen haploskobik filtre sisteminin renk görme testleri üzerindeki etkinliğini değerlendirmek ve hastaların karşılaştığı sorunları saptayıp çözüm yolları sunmak amaçlanmıştır.Renk körlüğü tanısı almış olan 27 hasta , Eylül 2007 ve Nisan 2008 tarihleri arasında bu çalışmaya alındı. Hastalara ChromaGen lensleri uygulanmadan ve uygulandıktan sonra renk görme testleri yapıldı ve sonuçları kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS 13.0 istatistik paket programında yapıldı.Çalışmaya alınan hastaların tamamı erkek olup, yaşları 21 ile 57 (ortalama yaş: 30,55) arasında değişmekteydi. Görme bozukluklarını saptamak için yapılan Anomaloskop testinde 27 hastadan 12'sinde Protan defekti (%44) (10 protanop , 2 protanomali ), 15'inde deutan defekti (%56) (12 deuteranop ve 3 deuteranomali) saptandı. ChromaGen lensi uygulanmadan yapılan Ishihara testinde protan defekti olan hastalar 2,0±1,0 sayfa okurken, deutan defekti olan hastalar Ishihara testinde 3,0±1,9 sayfa okudular. ChromaGen lensi takıldıktan sonra yapılan Ishihara testinde ise protan defekti olan hastalar 4,5±2,2 sayfa, deutan defekti olan hastalar 14,2±0,9 sayfa okudular.
Özet (Çeviri)
Our goal is to determine the type and rate of congenital color vision defects of patients, to value the effectiveness of the ChromaGen haploscopic filter systems on color vision tests and to find out the problems that patients have encountered and then to find solutions for them.Twenty-seven patients with color vision defect diagnosis were included into this study from September 2007 to April 2008. Color vision tests were applied to the subjects after and before ChromaGen lens system was used by the subjects. Then, the results were carefully recorded. The statistical valuation of the acquired data was done by means of the program named SPSS 13.0.All subjects were male with varying ages from 27 to 51 and the average age was 30,55. In order to diagnose vision defects, the anomaloscope test was applied to the 27 subjets . Twelve of them had protan defect (44%; 10 protanope, 2 protanomal) and fifteen of them had deutan defect (56%; 12 deuteranope, 3 deuteranomal). With the application of the Ishihara test without using ChromaGen lenses, the subjects with protan defect were able to read 2,0±1,0 pages while the subjects with deutan defect were able to read 3,0±1,9 pages. After the ChromaGen lenses were given to the patients with protan defect, they were able to read 4,5±2,2 pages while the patients with deutan defect were able to read 14,2±0,9 pages.