Doğumsal renk görme kusuru olan hastalarda chromagen kontakt lens kullanımının psödoizokromatik tablolar ve görme işlevi üzerine etkilerinin incelenmesi
Doğumsal renk görme kusuru olan hastalarda chromagen kontakt lens kullaniminin psödoizokromatik tablolar ve görme işlevi üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 452364
  2. Yazar: ÇAĞRI İLHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET ALİ ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç: Doğumsal renk görme kusuru olan hastalarda, ChromaGenTM kontakt lens sisteminin, psödoizokromatik tablolar ve görme işlevi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yirmi beş doğumsal kırmızı – yeşil renk görme kusuru olan hastanın 50 gözüne ChromaGenTM kontakt lens (VSY Biotechnology, İstanbul, Türkiye) uygulaması yapıldı. Hastalara, Ishihara (Kanehara Trading Inc. Tokyo, Japonya) ve Hardy – Rand – Rittler (Richmond Products, Albuquerque, NM) renk görme testleri, başlangıçta ve Magenta 2, Magenta 3, Violet 3 lensleri takıldıktan sonra uygulandı. Hastalar için uygun ChromaGenTM kontakt lens belirlendi. Başlangıç ve uygun ChromaGenTM kontakt lens takıldıktan sonraki uzak ve yakın en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ve kontrast duyarlılığı (MonPack3, Metrovision, Perenchies, Fransa) ölçüldü. ChromaGenTM kontakt lens öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 26,56 ± 10,30 yaş idi. Ishihara renk görme testi ile başlangıçta 5,06 ± 1,58 olan doğru cevap sayısı, Magenta 2 lensi ile 12,70 ± 3,98, Magenta 3 lensi ile 15,16 ± 4,07 ve Violet 3 lensi ile 13,00 ± 4,60 idi. Tüm ChromaGenTM kontakt lensler Ishihara renk görme testine verilen doğru cevap sayısını istatistiksel anlamlı olarak artırırken (tamamında p değeri < 0,001) Magenta 3 lensi en büyük artışı sağlayan ChromaGenTM kontakt lens olarak tespit edildi. Hardy – Rand – Rittler renk görme testi ile başlangıçta 9,24 ± 3,47 olan doğru cevap sayısı, Magenta 2 lensi ile 14,46 ± 4,07, Magenta 3 lensi ile 14,48 ± 4,37 ve Violet 3 lensi ile 13,32 ± 5,14 idi. Tüm ChromaGenTM kontakt lensler Hardy – Rand – Rittler renk görme testine verilen doğru cevap sayısını istatistiksel anlamlı olarak artırırken (tamamında p değeri < 0,001) Magenta 2 ve Magenta 3 lensleri en büyük artışı sağlayan ChromaGenTM kontakt V lensler olarak tespit edildi. ChromaGenTM kontakt lens öncesi uzak en iyi düzeltilmiş görme keskinliği -0,07 ± 0,10 logMAR iken ChromaGenTM kontakt lens sonrası 0,11 ± 0,22 logMAR idi. ChromaGenTM kontakt lens öncesi yakın en iyi düzeltilmiş görme keskinliği 0,00 logMAR iken ChromaGenTM kontakt lens sonrası 0,18 logMAR ± 0,20 idi. ChromaGenTM kontakt lens uzak ve yakın en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinde istatistiksel anlamlı azalmaya neden oldu (her iki p değeri de < 0,001). Bunun yanı sıra ChromaGenTM kontakt lens ile monoküler ve binoküler, statik ve dinamik kontrast duyarlılığında bazı uzaysal frekanslarda istatistiksel anlamlı azalma tespit edildi. Sonuç: Doğumsal renk görme kusuru olan hastalarda uygulama alanı bulan ChromaGenTM kontakt lens, psödoizokromatik tablolarda renk ayırt etme başarısını artırırken; uzak ve yakın en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinde ve bazı uzaysal frekanslarda kontrast duyarlılığında azalmaya neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: To evaluate of the effects of ChromaGenTM contact lens system on the pseudoisochromatic test plates and visual function in the patients with congenital color vision deficiency. Materials and Methods: ChromaGenTM contact lenses (VSY Biotechnology, Istanbul, Turkey) were inserted into the 50 eyes of 25 patients with congenital red – green color vision deficiency. Patients were tested with Ishihara (Kanehara Trading Inc. Tokyo, Japan) and Hardy – Rand – Rittler (Richmond Products, Albuquerque, NM) pseudoisochromatic test plates before and after the insertion of Magenta 2, Magenta 3, Violet 3 lenses. Appropriate contact lenses were determined for patients. The best corrected visual acuity for both far and near vision and contrast sensitivity (MonPack3, Metrovision, Perenchies, France) were evaluated before and after appropriate contact lens wear and values were compared. Results: The mean age of patients was 26.56 ± 10.30 years. Number of plates to be recognized by the patients were 5.06 ± 1.58 initially, 12.70 ± 3.98 with Magenta 2 lens, 15.16 ± 4.07 with Magenta 3 lens and 13.00 ± 4.60 with Violet 3 lens on Ishihara pseudoisochromatic test plates. While all ChromaGenTM contact lenses increased number of plates to be recognized by the patients on Ishihara pseudoisochromatic test plates (p < 0.001 for all) and Magenta 3 lens was detected as most useful ChromaGenTM contact lens. Number of plates to be recognized by the patients were 9.24 ± 3.47 initially, 14.46 ± 4.07 with Magenta 2 lens, 14.48 ± 4.37 with Magenta 3 lens and 13.32 ± 5.14 with Violet 3 lens on Hardy – Rand – Rittler pseudoisochromatic test plates. While all ChromaGenTM contact lenses increased number of plates to be recognized by VII the patients on Hardy – Rand – Rittler pseudoisochromatic test plates (p < 0.001 for all) and Magenta 2 and Magenta 3 lenses were detected as most useful ChromaGenTM contact lenses. The best corrected visual acuity for far vision was -0.07 ± 0,10 logMAR before and 0.11 ± 0.22 logMAR after the insertion of appropriate ChromaGenTM contact lens. The best corrected visual acuity for near vision was 0.00 logMAR before and 0.18 logMAR ± 0.20 after the insertion of appropriate ChromaGenTM contact lens. ChromaGenTM contact lens decreased the best corrected visual acity for both far and near vision (p < 0.001 for both). At the same time, statistically significant decrease was detected in a few spatial frequencies on monocular and binocular, static and dynamic contrast sensitivity measurements. Conclusion: ChromaGenTM contact lenses are used in patients with congenital color vision deficiency and increase color perception on pseudoisochromatic test plates; however they decrease the best corrected visual acuity for both far and near vision and contrast sensitivity in a few spatial frequencies.