Türkiye'de obstetrik anestezi ve analjezi uygulamaları konusunda ilerleme var mı?
Obstetric anaesthesia practices in Turkey. Are there any improvements?
- Tez No: 289274
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Tıptaki ilerlemeler, ileri yaştaki gebeliklerin ve eşlik eden sistemik hastalıkların sayısında artış nedeniyle obstetrik anestezi ve analjezide anesteziyoloğun rolü giderek daha çok önem kazanmaktadır. Bu araştırmada, Türkiye'de Obstetrik Analjezi ve Anestezi uygulamaları hakkındaki 1998 yılı verilerini içeren çalışma 2005 yılındaki verilerle karşılaştırılarak, uygulamalarda değişiklik olup olmadığı araştırılmıştır.Çalışmamızın anket formları eğitim hastaneleri (üniversite ve devlet) ve özel hastanelere gönderildi. Hastane kategorileri, toplam doğum, sezaryen ya da spontan vajinal doğum sayıları ile sezaryen uygulamalarının ne kadarının acil veya elektif olduğu araştırıldı. Ayrıca spontan vajinal doğum için kullanılan doğum analjezisi yöntemi ve sayısı, sezaryende kullanılan anestezi yöntemi ve sayısı, postoperatif analjezi kullanılıp kullanılmadığı da soruldu.Anket formlarına 59 hastaneden yanıt alındı ancak 8 form eksiklikler olması nedeniyle değerlendirilmeye alınmadı. 51 hastaneden gelen formlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBSTETRIC ANAESTHESIA PRACTICES IN TURKEY. ARE THERE ANY IMPROVEMENTS?The role of anaesthesiologists in obstetric practices was increased due to the advances in medicine, advanced age for pregnancy and coexisting diseases. In this study, the Turkish obstetric anaesthesia practice data of 1998 was compared with the results of the survey made in 2005, to find out if there were any changes in Turkey.Questionnaire forms were sent to different anaesthesia departments of training (university and state) and private hospitals all over Turkey. Hospital categories and the number of total deliveries, caesarean sections, spontaneous vaginal labours, emergency and elective caesarean sections were surveyed. Furthermore, methods and numbers of labour analgesia for spontaneous vaginal delivery, anaesthesia methods for caesarean sections and the use of postoperative analgesia were also questioned.59 forms were returned, but 8 of them were incomplete and could not be used in the analysis. 51 responds from different hospitals were evaluated.