Mide neoplazmı nedeniyle opere edilen hastaların postoperatif dönemdeki yaşam kaliteleri
Postoperative quality of life for patients underwent operation for gastric neoplasm
  1. Tez No: 289299
  2. Yazar: YALÇIN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç:Kliniğimizde mide neoplazmı nedeniyle cerrahi rezeksiyon uygulanmış hastaların postoperatif dönemdeki yaşam kalitelerinin düzeyinin saptanması ve perioperatif bazı parametrelerin yaşam kalitesine olan etkisi araştırılmıştır.Gereç ve Yöntem:Kliniğimizde mide neoplazmı nedeniyle ameliyat ettiğimiz nüksü olmayan ve çalışma esnasında kemoradyoterapi almayan 94 hasta çalışmaya alındı. Olguların yaşam kalitesi düzeyleri EORTC QLQ-C30 ve TROIDL skoru kullanılarak saptandı. Perioperatif bulgular ve son kontrolleri sırasındaki bazı nutrisyonel parametreleri ile bu skorlar arasındaki ilişki araştırıldı.Bulgular:Süre ile EORTC QLQ C?30 skoru arasında negatif (r:-363, p:0.001), Troidl skoru arasında pozitif korelasyon saptanmıştır(r:284, p:0.005). Her iki yaşam kalitesi skorlarındaki düzelme özellikle ikinci yıldan sonra anlam kazanmaktaydı. İstatistiksel analizde proksimal yerleşimli tümörlerin ve lenf nodu metastazı olan olguların yaşam kalite skorları daha kötü değerler aldı. 2. yılını tamamlamış subtotal gastrektomili olguların yaşam kaliteleri daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim:This study is performed to determine the postoperative quality of life for the patients underwent resection for gastric neoplasm and to reveal the influence of some perioperative parameters on quality of life.Material and Method:Totally 94 patients who had an operation for gastric neoplasm with no relaps and no chemoradiotheraphy during the study period were included. The quality of life for these patients was determined by using EORTC QLQ-C30 and TROIDL scoring systems. We had investigated the relationship between the perioperative findings as well as the nutritional parameters on the last examination and the scoring systems.Results: There was a negative corelation between the period and EORTC QLQC-30 score (r:-363,p:0,001) and a positive corelation between the period and TROIDL score (r:284,p:0,005). There was a significant improvement in both scores after two years. The quality of life scores were worse for patients having proximal gastric tumours and lymph node metastasis according to statistical analysis. The patients underwent subtotal gastrectomy had better quality of life scores after two years of survival.