Görüntüleme yöntemleri eşliğinde perkütan venöz port implantasyonu
The percutaneous venous port implantation using the imaging techniques
  1. Tez No: 289300
  2. Yazar: NURULLAH DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YURTKURAN SADIKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı görüntüleme yöntemleri eşliğinde perkutan venöz port implantasyonunun etkinliğini değerlendirmektir.Gereç ve yöntemler: Çalışmaya UÜTF Radyoloji A.D.'da 01.03.2007 ile 08.01.2008 tarihleri arasında perkutan görüntüleme eşliğinde venöz port implantasyonu uygulanan 70 hasta dahil edilmiştir. Bir hastaya iki kez olmak üzere toplam 71 port takılmıştır. Olguların dosyaları retrospektif olarak incelenmiş ve yaş, cinsiyet, tanı, endikasyon, implantasyon sırasında gelişen komplikasyon, takip sırasında gelişen komplikasyon ve kateterin çıkartılması sırasında gelişen komplikasyonlar şeklinde guruplara ayrılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür verileri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Bulgular: Venöz giriş yeri olarak 63 hastada sağ internal juguler ven, 7 olguda sol internal juguler ven, 1 olguda ise sol subklavian ven kullanıldı. Tüm port kateterler pektoral bölgeye yerleştirildi.İşlem olguların tamamında başarı ile tamamlandı. (teknik başarı: %100). 71 vakada da vene ilk girişte başarı oranı %100 idi.Hiçbir olguda implantasyona bağlı komplikasyon gelişmedi. Geç dönemde 2 olguda deri nekrozu (192. ve 92. günler), 1 olguda port cebi enfeksiyonu gelişmesi (84. gün), 1 olguda bakteriyemi (83. gün), 1 olgu tedavi bitimi olmak üzere toplam 5 olgunun kateteri çıkartılmıştı. 1 olgumuz sepsis (152. gün), 1 olgumuz kranial metastaz (60. gün), 1 olgumuz pulmoner emboli (99. gün) nedeniyle ex oldu. Hastaların 62 tanesi hala hayatta olup portları fonksiyoneldir.Verilerin toplandığı 29.02.2008 tarihi itibariyle port kullanım süresi 42 ile 331 gün arasında değişmekte olup ortalama izlem süresi 76 gündür. Tüm portlar göz önüne alındığında toplam kullanım süresi 12.469 katater/gündü.Olgularımızın hiçbirinde erken dönemde enfeksiyon gelişmedi. Uzun dönem takiplerde 3 olgumuzda kateter ile ilişkili enfeksiyon izlendi (%4.2). Katater enfeksiyon riski 0,24/1000 katater günü, katater sepsis oranları %1,4 olarak hesaplandı. Hiçbir olgumuzda katater disfonksiyonu gelişmedi.Tartışma: Port implantasyonuna ihtiyaç duyulan olguların, uzun dönemli ve ciddi sağlık sorunları olduğu göz önüne alınırsa, işlemi mümkün olan en az komplikasyon ile tamamlamanın ne kadar önemli olduğu açıktır. Bu olgularda perkütan görüntüleme eşliğinde subkutan venöz port implantasyon tekniği, perioperatif ve erken dönemde izlenen düşük komplikasyon oranları nedeniyle, cerrahlar tarafından uygulanan Landmark tekniğine (anatomik işaretler klavuzluğu) etkili ve güvenli bir alternatiftir.
Özet (Çeviri)
THE PERCUTANEOUS VENOUS PORT IMPLANTATION USING THE IMAGING TECHNIQUESPurpose: The purpose of this study is to evaluate the efficacy of image guided percutaneous venous port implantation.Materials and methods: Consecutive 70 patients in whom image guided percutaneous venous port implantation were performed between 01.03.2007 and 08.01.2008 at UÜ Medical School of Radiology Department were enrolled in this study. Prospective data entry into the patient files including age, sex, diagnosis, indications, complications that emerged during implantation, follow-up and removing catheter were analysed retrospectively.Results: In 63 patients we used right internal jugular vein for venous access. Left internal jugular vein and left subclavian vein were used in 7 and 1 patients respectively. All port reservoirs were placed in pectoral area.The successful access to vein in first trial was obtained in all patients. The technical success rate of the whole procedure was100%. There was no procedure-related major or minor complications. Late complications occured at a rate of 7,4%. Among those four cases ports were explanted due to skin necrosis (2 cases), port pocket infection (1 case) and bacteremia (1 case). Three patient died during follow up due to sepsis (152th day), cranial metastasis (60th day) and pulmonary embolism (99th day)Considering the date of termination of data collection in 29.02.2008, mean catheter time was 176 days (between 42 and 331 days)No infection is observed in early period of all cases. In long period observations, 3 catheter related infection are noticed (4.2%). Catheter infection risk and catheter sepsis rates are calculated as 0.24/1000 catheters/days and 1.4% respectively.No disfunctionality is observed in any cases.Conclusion: Radiological implantation of subcutaneous venous ports can be performed with remarkable lower complication rates as compared to the results of the Landmark technique in the surgical literature. Hence, we think that imaging guidance will become the standart of port implantation practice in the near future.