Propofol ve deksmedetomidin sedasyonunun göz içi basıncı üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of propofol and dexmedetomidine sedation on intraocular pressure
  1. Tez No: 289301
  2. Yazar: AYHAN KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN KORFALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Biz bu çalışmada göz dışı ameliyat geçirecek olgularda; propofol ile deksmedetomidinin göz içi basıncına etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmamız Etik komite izni alındıktan sonra, aksiller pleksus bloğu ile birlikte sedasyon uygulanacak, 18-60 yaş arasında, ASA 1-2 anestezi risk gubuna giren 60 hasta üzerinde yapıldı. Tüm hastaların; kalp hızı, sistolik ve diastolik kan basıncı, periferik oksijen satürasyonları, endtidal karbondioksid değerleri ölçüldü ve kaydedildi Sedasyonun değerlendirilmesinde Ramsey sedasyon skoru kullanıldı. Hastaların ilaç başlamadan önce, yükleme dozundan sonra, 15. ,30. dakikalarda ve operasyon sonunda göz içi basınçları ?Tonopen XL aplanasyon tonometresi? ile ölçüldü. Bütün hastalara aksiller pleksus bloğu için aynı dozda lokal anestezik uygulandı. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to compare the effects of propofol and dexmedetomidine sedation on intraocular pressure in patients undergoing a non-ophthalmic surgery.Methods and material: After the ethics committee approval, 60 ASA 1-2 status patients aged between 18-60 years scheduled for axillary plexus block were included in our study. The heart rate, systolic and diastolic arterial blood pressures, peripheral oxygen saturation, end-tidal carbon dioxide values were measured and recorded. Sedation was evaluated by Ramsey sedation score. Intraocular pressure of the patients were measured with ?Tonopen XL applanation tonometer? before the sedative agent, after the loading dose of agent, and at 15th and 30th minute of sedation and at the end of operation. The same doses of local anaesthetic were given to all patients for axillary plexus block. The patients were randomly divided into two groups. Group P received propofol 1mg kg-1 iv as a loading dose within 10 minutes fallowed by a continuous 50-100 µg kg-1min-1 infusion, Group D received dexmetodomidine 1 µg kg-1hr-1 iv and fallowed by a continuous 0,2-0.7 µg kg-1hr-1 infusion for sedation.