Elektronik haberleşme endüstrisinde hakim durum ve hakim durumun kötüye kullanılması halleri
Concept of dominance in electronic communications industry and abuse of dominant position
- Tez No: 289345
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ŞAHİN ARDIYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojinin hızlı gelişim ve değişim süreci klasik haberleşme yöntemlerini de değiştirmiş, dünyanın her bir noktasını her an ulaşılabilir bir haberleşme noktası haline getirmiştir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 2000 yılında elektronik haberleşme endüstrisinin düzenleyici ve denetleyici bağımsız idari otoritesi olarak kurulmuştur. Bu Kurum tarafından sabit telefon hizmetleri bakımından endüstri alanına yeni giren işletmeciler ilk olarak uzakm mesafe telefon hizmetleri sunmak üzere 17 Mayıs 2004 yılında yetkilendirilmişlerdir. Yetkilendirmenin ardından bu Kurum tarafından düzenleyici pek çok işlem yapılmıştır. Bu piyasalarda regülasyon ve rekabet en önemli başlıklar arasında yer almaktadır. Halihazırda elektronik haberleşme endüstrisinde yetkilendirilmiş pek çok işletmeci faaliyet göstermektedir. Elektronik haberleşme hizmetleri sunumu yüksek miktarlı yatırımlar gerektirmektedir. TTAŞ hakim durumunu korumakta ve endüstride yoğun rekabet sorunlarının yaşanmaktadır. Düzenleyici Kurumun piyasada etkili öncül düzenlemeler yapması ve Rekabet Kurumu'nun da ardıl müdahalelerini artırması önem arzetmektedir. Bu iki Kurum arasında yaşanan görev sorunu piyasadaki aksaklıklara zamanında müdahalede bulunulmasını zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid changing and advancing nature of technology has also impacted the legacy telecommunications environment and turned every corner of the world into communication points. Information Technologies and Information Communications Technologies Authority was formed back in 2000 to serve as an independent body regulating the Electronic Communications Industry. Among the major first step of deregulation; BTK de-regulated the Fixed Line Long Distance Communication industry on May 17th, 2004. Further deregulative actions were performed which led various players enter the market, which required heavy up-front capital expenditures.However within the fixed line communications industry, the dominant position of the incumbent Turk Telekom (TTAŞ), continues even after 7 years due to significant lack of competition. This paper starts with examining different types of abuses within the communications industry also citing certain acts within Turkish market. Later on, it examines certain contradictory decisions between the ex-ante Regulatory Body decisions and the ex-post Competition Authority decisions. Finally it underlines the types of conflicts among the two institutions and how those conflicts add to the existing nature of market failures.