GARCH modelling of ISE - 100 index
IMKB 100 endeksinin GARH ile modellenmesi
  1. Tez No: 289344
  2. Yazar: NECDET KARACAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KENAN TATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda risk ve getiri kavramları finansal piyasalar için önem teşkil etmektedir. Hisse senedi piyasasında artan oynaklık kavramı akademik araştırmalar da geniş yer bulmuştur. Finansal piyasa oynaklığı yatırım kararları almada önemli role sahiptir. Yüksek oynaklık, belirli süre içerisinde değişkenlerin değerinin belirli bir ortalamadan uzak olması anlamına gelir.Bu çalışmada IMKB-100 endeksinin getiri serilerinin oynaklığı IMKB-100 getirisini etkileyen bağımsız makro ekonomik faktör değişkenleri altında ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Bununla birlikte, ARCH/GARCH Modelleri kullanılarak IMKB oynaklık modellemesinde kullanılabilinecek en uygun metot araştırılmıştır.Ocak 2002 ? Aralık 2009 yılları arasında aylık verilerin kullanıldığı çalışmada IMKB oynaklığının ARCH etkisi taşıdığı gözlemlenmiştir. ARCH etkisinin varlığı kabul edildikten sonra, değişkenliğin tahmin edilmesinde kullanılacak en uygun modelin GARCH (1.1) olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, risk and return concepts become more important for financial markets. The notion of increasing volatility in the equity markets became a subject of academic researches. Financial market volatility has a major role in the investment decision taking process. High volatility implies frequent changes in the variables relatively to a certain average in a certain period of time.In this study, the volatility of the return series of the ISE-100 index was econometrically analyzed under the independent macro factor variables affecting the ISE return. Additionally, ARCH/GARCH models are evaluated in order to determine the most appropriate model for predicting volatility of ISEUsing monthly historical data from January 2002 to December 2009, it is observed that there exists ARCH effect in the volatility of ISE-100 index. After the existence of the ARCH effect was accepted, it was concluded that GARCH (1.1) is the most appropriate model to forecast volatility of ISE-100.