Türk romanında cumhuriyet dönemi siyasi partileri (1923-1960)
Political parties of the republic period in the turkish novel
- Tez No: 289364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KOLCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
1870'lerden itibaren Türk sosyal hayatının çeşitli meselelerini ve farklı sahnelerini ele alan romanımız, Tanzimat sonrasında yaşanan tarihî, sosyal ve kültürel değişiklikleri ayrıntılarıyla yansıtır. Türk siyasî hayatındaki gelişmeler de romanlarımızda ele alınır. Siyasî partiler, çok partili hayata geçişteki demokrasi denemeleri, partilerin faaliyetleri ve görüşleri, halkın partiler karşısındaki tutumu; Cumhuriyet Devri Türk Romanı'nda yer bulur.Tez çalışmamızda 1923-1960 yılları arasındaki süreç konu edilmiştir. Bu süreç içerisinde faaliyet gösteren -Cumhuriyet Halk Partisi, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, Serbest Cumhuriyet Fırkası ile Demokrat Parti olmak üzere- dört siyasî parti ve bu partiler etrafındaki meselelerin tespit ettiğimiz 51 romana yansımaları değerlendirilmiştir.Bu çalışmadaki hedefimiz, romana yansıyan sosyal ve siyasî meseleleri ?romanın bir edebî ürün olduğunu, kendi içinde fiktif bir dünya kurduğunu göz ardı etmeden- tespit, tahlil ve değerlendirmektir
Özet (Çeviri)
Our novel, which has dealt with various issues and different stages of the Turkish social life as from the 1870s, reflects the historical, social and cultural changes that were experienced after the Reform in details. The developments in the Turkish political life are discussed in our novels, as well. Political parties, democracy attempts during the transition to the multi-party system, activities and views of the parties, attitude of the public against the parties find place in the Turkish Novel of the Republic Period.In the thesis study, the period between 1923-1960 was entreated. Four political parties ? Republican People?s Party, Progressivist Republican Party, Liberal Republican Party and Democrat Party ? which were active within this period and the reflection of the issues around these parties on the determined 51 novels were assessed.Our goal in this study is to determine, analyse and assess the social and political issues that are reflected on the novel ? without ignoring the fact that novel is a literary genre and it establishes a fictive world in itself.