Moğolistan ve Türkiye cumhurbaşkanlarının parlamentoyla ilişkilerindeki konumunun karşılaştırılması
Comparison of the position of the presidents of Mongolia and Türkiye in relations with the parliament
- Tez No: 679067
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bugün demokratik bir devletin temel özelliği, devlet gücünün ademi merkezileşmesi ve insan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması ilkesidir. Bu yüzden devlet gücünün doğru dağılımı, üst düzey devlet kurumları birbirileri gözden geçirmek, koruyarak dengeyi sağlayan sorunu ayrıntılı yasal düzenlemeye tabi olmalıdır. Herhangi bir ülkenin anayasasında, devlet gücünün dağılımı hakkında temel yasal düzenlemeleri dahildir. Bu, en yüksek devlet organlarının yapısını içerir, aralarında uygun bir yetki, eylem ve sorumluluk ilişkisi kurdu. faaliyetlerinin ve organizasyonunun yasal dayanağını tanımlayan bir belgedir. Benzer şekilde Türkiye Cumhuriyeti ve Moğolistan'ın da kendi anayasaya yansımıştır. Bu yansımanın altında, Anayasaların görevlerini her zaman yerine getirdikleri söylenebilir. Türkiye Cumhuriyeti ve Moğolistan demokratik rejime sahip cumhuriyetlerdir. 1989 yılında anayasasının kabul edilmesinden bu yana, Türkiye Cumhuriyeti güç ve yetki dağılımında bir dizi spesifik değişiklik yapmıştır. 1992'de Anayasa'nın kabulünden bu yana değişiklikleri yapmış. Bu iki ülkenin yıllar içindeki uygulamalarına dayanarak en yüksek devlet kuruluşlarının faaliyetlerinin ilişki, Olumsuz ve olumlu tutumların ve belirli faktörlerin en yüksek devlet organlarının faaliyetlerinin tutarlılığı ve karşılıklı bağımlılığı üzerindeki etkisinin anayasa hukuku çerçevesinde incelenip değerlendirilebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main feature of a democratic state today is the decentralization of state power and the principle of securing human rights and freedoms. Therefore, the correct distribution of state power, the senior state institutions reviewing each other, maintaining the balance should be subject to detailed legal regulation. The constitution of any country includes the basic legal regulations about the distribution of state power. This includes the structure of the highest state bodies, established between them an appropriate relationship of authority, action and responsibility. It is a document that defines the legal basis of its activities and organisation. Similarly, the Republic of Turkey and Mongolia are also reflected in their own constitutions. Under this reflection, it can be said that Constitutions have always fulfilled their duties. The Republic of Turkey and Mongolia are republics with democratic regimes. Since the adoption of its constitution in 1989, the Republic of Turkey has made a number of specific changes in the distribution of power and authority. It has made changes since the adoption of the Constitution in 1992. Based on the practices of these two countries over the years, it can be seen that the influence of the activities of the highest state institutions on the relationship, negative and positive attitudes and certain factors on the consistency and interdependence of the activities of the highest state bodies can be examined and evaluated within the framework of constitutional law.