Çalışanların psikolojik sözleşme ihlaline ilişkin algıları ve örgütsel güven, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilişkisi
Employees perception about psycological contract breach and relationship between organizational trust, organizational commitment and organizational citizenship behaviour
- Tez No: 289410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu alan araştırmasında; bir hizmet işletmesinde çalışanların psikolojik sözleşme ihlaline ilişkin algıları ile örgütsel güven, bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada; değişim ve belirsizlik nedeniyle çalışanlarla işverenler arasındaki psikolojik sözleşme koşullarının sıklıkla değişmesi ve bu nedenle ihlalin yaygın olduğu düşünülen büyük bir restoran işletmesinde ihlal ile örgütsel güven, bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki incelenmiştir.Çalışma, İstanbul'da faaliyet gösteren bir restoranlar grubunda gerçekleştirilmiştir ve bu işletmenin servis bölümünde ve farklı kademelerinde görev alan çalışanları kapsamaktadır. Uygulaması ise anket metodu ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışanların algılanan sözleşme ihlali konusunda ise kararsız kaldıkları görülmüştür. Çalışanların örgütlerine kısmen bağlı oldukları yine aynı şekilde kısmen güven duydukları ancak yüksek düzeyde örgütsel vatandaşlık davranışı gösterdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel güven ve kıdem arasında pozitif yönlü bir ilişki belirlenmiş, çalışanların kıdemleri arttıkça örgüte duydukları güvenin de arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This field research has been aimed to observe employees? perceptions of psychological contract breach and organizational trust, commitment and the relationship between organizational citizenship behaviour. In this study; the relationship between breach and organizational commitment, trust and organizational citizenship behaviour were observed where in a restaurant, a company where breaches are widely suspected as a result of change, uncertainity and the elements of psychological contract between emploees and employers frequently change.This study has been performed in a restaurants group which is based in İstanbul and it has been enclosed employees who works at service department. Applications of this study has been done with survey method. In the result of this research it?s been understood that, employees are partially showing attitudes of organizational commitment and trust while they are showing attitudes of organizational citizenship behaviour at high level. Besides it?s been stated that there is a positive relationship between trust and seniorty