Basel II'ye göre Türk bankacılık sisteminde kredi derecelendirmesi ve bir uygulama
Credit rating in Turkish banking sector within the context of basel ii capital accord and an application
- Tez No: 289423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışmanın amacı, bankaların verdiği kredilere ilişkin olarak doğabilecek riskler için Basel Kriterleri kapsamında alınan önlemlere uygun olarak kredi derecelendirmesi için örnek bir uygulamaya yer vermektir. Bilindiği üzere finansal piyasalar ilk var oldukları zamandan itibaren insan hayatında önemli bir yer arz etmişlerdir. Bunun yanı sıra insan hayatı, ilişkileri ve çevresi karmaşıklaştıkça bu piyasalar da çeşitlenmiş ve karmaşıklaşmıştır. Günümüzde artık ekonominin globalleşmesi ile birlikte bir ülke veya bölgede meydana gelen ekonomik bir kriz tüm dünyayı etkisi altına alan küresel bir krize dönüşmektedir.Bu nedenle Basel II Kriterleri doğrudan ve dolaylı olarak birçok kesimden kurum, kuruluşun yanı sıra banka müşterisi olan birçok kurum ve insanı da etkileyecektir. Özellikle bankalar ve müşterileri, derecelendirme kuruluşları, düzenleyici otoriteler ve genel olarak makro ekonomiye etkisi olacaktır. Firmalar açısından baktığımız zaman daha ucuz kredi almanın tek yolu daha iyi risk derecesine sahip olmaktan geçecektir. Bu süreçten en çok KOBİ`ler etkilenecek ve firmaların kurumsallaşmaya geçip geçmemesi büyük önem arz edecektir.Çalışmamızda Basel Kriterleri'ne neden ihtiyaç duyulduğu, bu sürece nasıl geçildiği, hangi kriterlerden oluştuğu ve ekonomik etkileri üzerinde durulmuş olmakla birlikte kredi veren ve kredi alanlar açısından büyük önem arz eden kredi derecelendirme konusuna ilişkin bir örneğe yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of my study is to take precautions about risks for the credits which are given by the banks scope of Basel Criterion in conformity with this to give an example for rating credits. As far as it is known, since financial markets first exist, they take important place in human?s life. From this point of view, human?s relationships and ambients become more complicated, these markets increase in variety and complexily. Today, with globalized economy, when an economic crisis occurs in a country or region it may turn into a global crisis that affects the whole world.For this reason, Basel II Criterion affect many institutions as well as the bank customers directly or indirectly. They especially affect banks and their customers, regulating authority and generally macro economy. In terms of companies, the only way to get cheaper credit will be possible go only by having a better degree of risk rating. SMEs will be affected by this process and institutionalization will become more important for the firms.This study explains why we need Basel Criterions, how this process will be applied by, which criterions are consisted and finally introduces an example about credit rating.