Çalışanların bakış açısıyla insan kaynakları yönetim uygulamaları ve işletme performansı ilişkisi
From the view point of employees; Human resource management practices and firm performance relationship
  1. Tez No: 289425
  2. Yazar: EVREN KONAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, insan kaynakları yönetim uygulamalarının (İKYU) işletme performansına etkilerini çalışanların bakış açısıyla ortaya koymak ve bu konuda Türkiye ve farklı ülkede yapılmış çalışmalara katkıda bulunmaktır.Tezin birinci bölümünde, insan kaynakları yönetimi (İKY) ve İKYU kavramlarının netlik kazanması için İKY tanımı, önemi, amaçları, tarihsel gelişimi, personel yönetiminden İKY geçiş, personel yönetimi ile İKY arasındaki farklar ve İKYU'dan; ?Seçme ve Yerleştirme?, ?Eğitim ve Geliştirme?, ? Performansa Dayalı Ücretlendirme? gibi kavramların üzerinde durulmuştur.Tezin ikinci bölümünde ise, işletme performans kavramı ve İKYU ile işletme performansı arasındaki ilişkiyi anlatan tüm modeller gözden geçirilerek ele alınmıştır.Tezin üçüncü bölümünde, İKYU'nun işletme performansı üzerine etkisine yönelik bir uygulama anketi yer almaktadır. Veriler Kocaeli'de faaliyet gösteren K-6H özel güvenlik firması çalışanlarından elde edilmiştir. Elde edilen veriler yapılan analizler sonucu yorumlanmıştır.Son olarak tüm bu yapılanlar sonuç bölümünde toparlanmış ve görüşler ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the effects of human resource management practices on firm performance from the viewpoint of employees and make contribution to studies which is studied on this subject in Turkey and different countriesPart one of the thesis covers, definitions like; human resource management and human resource management practices, human resource management , human resource management importance, human resource management?s aim, human resource management?s historical developments, transitions from personnel management to human resource management, differences between personnel management and human resources management. Also covers definitons like; human resource management practices; ?Selection and Recruiment?, ?Education and Development? and ? Incentive Compensation?.Part two covers, firm performance definition and relationship between human resource management practices and firm performance in all researched theoretical modelsPart three covers, the survey which explains the effects of human resource management practices on firm performance from the viewpoint of employees. Survey data obtain from K-6H private security firm employees in which is operating Kocaeli. After analyzing the obtained data some comments are made.In the end, all these factors is condensed in the deduction part of the thesis, which also embodies all statements.