Bram Stoker's 'Dracula' as a cult novel
Bir kült roman olarak Bram Stoker'in 'Dracula' adlı romanı
- Tez No: 289480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, İrlandalı yazar Bram Stoker'in mektup formundaki Drakula (1897) adlı eserini kült-roman olarak incelemektir. Çalışma, romanın ana karakteri olan Kont Drakula'nın vampir niteliklerinin detaylı bir incelemesi üzerinde yoğunlaşırken, Bram Stoker'in kısa bir biyografisini, Gotik ve kült edebiyatın da kısa bir açıklamasını sunmaktadır. Bu çalışma ayrıca ?Kazıklı Voyvoda kimdir? ; Stoker, Kont Drakula'yı oluştururken gerçekten bu tarihî figürden esinlenmiş midir?? gibi soruları da ele almaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın konusu, amacı, önemi ve durumunu belirtmektedir. İkinci bölümde Stoker ve Kazıklı Voyvoda'nın yaşamlarına, Gotik ve kült edebiyatın açıklamalarına kısaca değinilmiştir. Bu bölüm aynı zamanda Drakula romanının Türk sanat ve edebiyatındaki kabulünü de içermektedir. Son bölüm ise Drakula eserini vampir romanı olarak ele alır ve çoğu vampir romanının analizinde standart olarak belirlenen vampir niteliklerinin detaylı bir incelemesini sunar.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the Irish novelist Bram Stoker?s epistolary novel Dracula (1897) as a cult-novel. While focusing on a close analysis of vampiric attributes of the main character of the novel, Count Dracula, the study also presents a short biography of Bram Stoker, and brief descriptions of Gothic and cult fiction. Besides, the study handles the questions such as ?Who is Vlad the Impaler? Was Stoker really inspired by this historical figure while creating Count Dracula?? The study consists of three main chapters. The first chapter provides the subject, aim, importance and background of the study. In the second chapter, the biographies of Bram Stoker and Vlad the Impaler, the descriptions of Gothic and cult fiction are briefly given. This chapter also entails the reception of Dracula in Turkish literature and arts. The last chapter anatomizes Dracula as a novel of vampire and it offers an examination of vampiric attributes that are regarded as standard of judgment for vampire stories.