Exploring gender trouble through vampire figures: A comparative analysis of Sheridan Le Fanu's Carmilla (1872) and Bram Stoker's Dracula (1897)
Vampir figürler aracılığıyla cinsiyet çatışma'sının incelenmesi: Sheridan Le Fanu'nun Carmilla (1872) ve Bram Stoker'ın Dracula (1897) eserlerinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 889560
  2. Yazar: MUHAMMED CAĞRI BAŞKENT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, Bram Stoker'ın Dracula (1897) ve Sheridan Le Fanu'nun Carmilla (1872) eserlerini Judith Butler'ın toplumsal cinsiyet temelli sorunlara yönelik kuramsal çerçevesi, özellikle de Gender Trouble kavramı üzerinden eleştirel bir biçimde incelemektedir. Toplumsal cinsiyet rolleri, bireyler üzerinde belirli beklentiler oluşturarak, davranışlarını ve yaşam tercihlerini şekillendirir. Bu tür beklentiler genellikle sorunlara ve eşitsizliklere yol açar. Edebiyat, bu toplumsal sorunları yansıtmak ve eleştirmek için değerli bir araçtır. Gotik edebiyatta, kadınlar sıklıkla kurban veya masumiyet sembolleri olarak tasvir edilir ve kötü niyetli doğaüstü güçler tarafından mağdur edilirler. Bu anlatılar karanlık ve doğaüstü unsurları işlerken, aynı zamanda bu tehlikelerle başa çıkan dirençli kahramanları da gün yüzüne çıkarır. Carmilla gibi bazı eserler, toplumsal normlara alışılmadık şekillerde meydan okuyan kadın antagonistler sunar. Bu nedenle, bireylere atfedilen toplumsal roller eleştirel bir şekilde incelenmelidir. Bireylerin toplumsal cinsiyete dayalı olarak“iyi”ya da“kötü”olarak sınıflandırılması, sınırlı bir toplumsal algıdır. Bu tez, Dracula ve Carmilla karakterlerinin Viktorya dönemi kadınlık ve erkeklik ideallerine nasıl uyduğunu veya bunlardan nasıl saptığını araştırmaktadır. Bu karşılaştırmalı analizin bulguları, gotik edebiyatın kalıcı etkisini ve bu anlatıların çağdaş toplumsal cinsiyet teorisi aracılığıyla yeniden değerlendirilmesinin gerekliliğini, toplumsal cinsiyet rollerinin karmaşık dinamiklerini ve bunların hem tarihsel hem de modern bağlamdaki yansımalarını daha iyi anlaşılması sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis critically examines Bram Stoker's Dracula (1897) and Sheridan Le Fanu's Carmilla (1872) through the lens of Judith Butler's theoretical framework on gender-based issues, particularly her concept of Gender Trouble. Gender roles impose specific expectations on individuals, shaping their behaviours and life choices. Such expectations often lead to issues and inequalities. Literature serves as a valuable medium to reflect and critique these social problems. In Gothic literature, women are frequently portrayed as victims or paragons of innocence, often subjected to victimization by malevolent supernatural forces. While these narratives delve into dark and supernatural elements, they also highlight resilient heroines who navigate these perils. Similarly, Carmilla presents female antagonists who challenge social norms in unconventional ways. Thus, the social roles assigned to individuals warrant critical examination. The simplistic classification of individuals as“good”or“evil”based on gender is a limited social perception. This thesis explores the ways in which characters of Dracula and Carmilla conform to or deviate from the Victorian ideals of femininity and masculinity. The findings of this comparative analysis feature the everlasting influence of Gothic literature in highlighting the necessity of re-evaluating these narratives through contemporary gender theory to better understand the complex dynamics of gender roles and their implications in both historical and modern contexts.