Çeviri kuramı ve problemleri açısından tanzimattan günümüze matbu Kur'an meallerinin önsözlerinin değerlendirilmesi
In terms of translation theory and problems the preface of printed qur'an translations evaluation since tanzimat to present day
  1. Tez No: 289510
  2. Yazar: MEHMET YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK ÖZGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kur'an'ı anlamak isteyen birçok insan Arapça bilmemektedir. Onlara Kur'an'ın mesajını iletmek için çeviri yapmak gerekmektedir.Dillerin ifade biçimleri ve sözcüklerin anlam dünyaları farklıdır. Bu nedenle mütercim bir metni çevirirken diller arasında birebir eşleştirme yapamayacak anlamda ve üslupta kayıplar meydana gelecektir. Dolayısıyla çeviri iki dil arasında kelime eşleştirmekten öte karmaşık bir etkinliktir. Meallere de bu açıdan bakıldığında kayıpların fazla olduğu görülmektedir.Çalışmamızda yüz kadar mealin önsözüne baktık. Mütercimlerin tercüme ile ilgili açıklamalarını vermeye çalıştık. Birkaç meal hariç bir çoğunda mütercimlerin açıklamalarında dilbilim ve çeviribilim konularına girmedikleri görülmektedir. Bazı mütercimler de pratik çeviri uygulamalarını ifade etmişlerdir. Ancak bu açıklamalar bir metot ve kuramdan öte pratik uygulamaya yöneliktir. Meallerden önemli bir kısmı da çeviri konusuna hiç girmemiştir. Bazı meallerde de önsöz bulunmamaktadır.Sonuç olarak meal hazırlayacak mütercimlerin dilbilim ve çeviribilimin gelişmelerini takip etmeleri gerekmektedir. Türkçeyi de pratikte iyi kullanabilmeli dilinin imkanlarından olabildiğince yararlanarak meal hazırlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Do not know many people who want to understand the Koran in Arabic. They need to do the translation to convey the message of the Quran.The forms of expression and words in languages that are different worlds of meaning. For this reason, interpreters translate text between languages in a literal sense, unable to match the losses will occur, and style. Therefore, translation between two languages than vocabulary mapping is a complex activity. The meanings of the losses are greater than that in this respect.Meaning of the preamble of our study, we looked at a hundred or so. Translated by translators have tried to give explanations about. Descriptions of most of the translators for the meal, except a few issues of linguistics and translation studies are girmedikleri. Some interpreters have expressed the practical translation applications. However, this description is for a method and theory than practical application. The meanings of the translation is an important part of the subject in issue no. There are some meanings in the preface.Prepare the meal as a result, translators are required to follow developments in linguistics and translatology. Able to use to translate the language of good practice, taking advantage of opportunities as possible prepare a meal.