Finansal krizlerin banka karlılıkları üzerindeki etkileri: 1997-2010 dönemi Türk bankacılık sistemi üzerine bir uygulama
Analyzing the effects of financial crisis on banks profits: An application on Turkish banking system related to period 1997-2010
  1. Tez No: 289516
  2. Yazar: YASEMİN AYKON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de bankacılık sektörü, finansal sistemin temelini oluşturmaktadır. Tasarruf ve yatırımlara aracılık eden bu kurumlar, işlevlerini tam olarak yerine getiremezse, ekonomi etkin ve verimli bir şekilde çalışamaz. Bunun sonucu olarak da ekonomik büyüme olumsuz yönde etkilenir. Bankacılık sektörü problemleri finansal zayıflığın temel nedenleri arasında yer almakta ve banka bilanço ve gelir tablolarının bozulmalarına neden olmaktadır.Bu yüzden bankacılık sektörünün risk algılamasını zayıflatarak bilanço yapısının bozulmasına neden olacak politika ve uygulamalardan kaçınmak, bankacılık krizlerinin önlenmesi ve ekonomik istikrarın sağlanması açısından önem arz etmektedirBu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların 1997-2010 yılları arasındaki bilanço ve gelir tabloları incelenmiştir. Bu dönem, 2001-2002, 2007-2008 krizlerini içermesi ve bankacılık sektörünün krize duyarlılığını göstermesi açısından önemlidir. Türkiye'deki bankacılık sektörünün bu kriz dönemlerinde, karlarının nasıl etkilendiği çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. 1997-2010 yıllarında faaliyet gösteren bankaların karlılık durumlarıyla ilgili rasyolar kullanılmış olup SPSS yardımıyla analizi yapılmıştır. Yapılan analizin sonuçları yorumlarıyla birlikte tablolar halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banking sector constitutes the basis of financial system in Turkey. As intermediaries for savings and investments, if these institutes do not function properly, the economy does not work effectively and the economic growth will effect in a negative way. Problems of the banking sector are one of the main reasons of the financial weaknesses which cause balance sheets and income statements of the banks to distort.Therefore, in order to prevent banking crisis and provide economic stability, it is important to avoid policies and exercises that distorts the balance sheets of the banks by lowering the perception of risk in banking sector.In this study, the balance sheets and income statements of the banks operating in Turkey related to the years 1997-2010 have been examined. Examined time period is important because it involves the crises in 2000-2001; 2007-2008 and it shows the sensibility of banking sector to the crises. The subject of this study is to examine the effects of these crises on profits in Turkish banking sector. Related ratios for 1997-2010 have been used for banks profitability and analyzed by the help of SPSS. The results of the analyses have been presented by tables including the interpretations related to the results.