Konut ve yakın çevresinin mekansal oluşumunda göç sorunu ortaya çıkan sosyo-kültürel değişmeye bağlı olarak, yerel kültürü yaşatan ve gerçek ihtiyaçları karşılayan bir modelin Bigadiç örneği üzerinde incelenmesi
  1. Tez No: 28958
  2. Yazar: BİRGÜL HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Çalışmada, Bigadiç örneği üzerinde, değişen kültürel koşullara uyum sağlayabilecek bir model araştırılmıştır. Birinci bölüm, araştırmada sorunun ve önemini incelemekte. Bununla beraber konunun kapsamı çizilmekte ve çalışmada izlenecek yöntem süreci oluşturulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; bazı kavramlara/tanımlara yer verilmiştir. Mekan - kültür kavramlarının açıklanması ve bu iki kavram arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesine çalışılmıştır. Konutun tanımı, sosyal anlamı ve konutu biçimlendiren kültürel veriler de açıklanmıştır. Çalışmanın esasını sosyo - kültürel değişme ve konut mekanı kullanımı arasında ilişkilerin incelenmesi teşkil etmektedir. Kültür kavramının ve zaman içinde değişme gösteren kültürel yapının konut mekanını hangi yönden değiştirdiği incelenmiştir. Farklı davranış ve amaçlara sahip insan, değişen fiziksel çevre ve sosyal ortama karşı farklı tepki göstermektedir. Bu da insan ve insan davranışlarının kökeninde yatan sebeplerin araştırılmasını gerektirmiştir. İnsan davranışları çevre ile ilişkileri ve buna bağlı olarak toplumsal yapının değişimi bu bağlamda ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; sosyo - kültürel değişimin sürekli olarak yaşandığı ülkemizde bu değişmeden oldukça etkilenen yerler oldukça etkilenen yerler olan Küçük Anadolu kasabalarından hareket ederek bu yerleşmelerin tarihi boyutlarını da göz önüne alarak konuya Batı Anadolu örneği incelenerek yaklaşılmıştır. Batı Anadoluda geleneksel konutlardaki mekan kullanımı ve donatımın ürünü, komşuluk ilişkileri ve kentlileşme olgusunun incelenmesi ile konut plan tipolojileri araştırılmış. Diğer yandan bu bölümde göç olgusu ve göç sonucu meydana gelen değişimler de incelenmiştir. £}0i 7'tj '.'? ? iiUW^^1^Dördüncü bölüm; tezin örneğini / uygulama alanını teşkil eden Bigadiç dağ köyü örneğinde; incelenmesinden oluşmaktadır. Göç olayı kültürel değişmenin belirgin olarak yaşanılmasının temelidir. Bu amaçla mekanın uygunlaştırılmasına yaklaşımda: a) Kullanıcı ihtiyaçlarının belirlenmesi, b) Çağdaş kullanım imkanlarının araştırılması, c) Tasarlamaya kullanıcının katılması imkanlarının araştırılması d) Değişen kültürel koşullara uyum sağlayabilecek mekan organizasyonun yada başka sonuçların araştırılması, e) Konut plan tipolojisinde değişme ve gelişme açısından esnekliğin araştırılması, alt başlıkları altında; konuya, örneklerle ele alınarak yaklaşılmıştır. Beşinci bölüm tezin sonuç bölümüdür. Bu bölümde tüm tartışılan konuların genel bir değerlendirilmesi lyapılmıştır. Bigadiç örneği üzerinde, göç sonucu meydana gelen sosyo - kültürel değişmeye uyum sağlayabilecek bir model oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede EK- 1 ' de Bigadiç örneğinde incelenen konu bilhassa dağ köyünden ilçeye göç etmiş kırsal kesim insanının geçirdiği gelişmenin sonuçları, yapılan anket değerlendirilmesi ile ele alınmıştır. EK 2 Fotoğraf belgeleri, envanter çalışması ve anket soru cetvelinden oluşmaktadır. Kısaca, Bu tezde, Bigadiç dağ köyünden göç etmiş insan için değişen kültürel koşulların getirdiği yeni yaşam biçimi bunun konut mekanı kullanımı üzerindeki etkisinin ne olduğu araştırılmış ve bu konuda öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to investigate a model which will be able to adapt itself to the changing cultural circumstances, depending on Bigadiç example. The first chapter of the study is constituted of the determination and the important of the problem of the investigation, the explanation of the scope of the topic and the process to be followed throughout the study. The second chapter of the study contains some concepts or definitions. Besides the explanation of the concepts of space and culture and the analyze of the relationship between these two concepts.the definition of dwellling, its social meaning and the cultural data which gives shape to the dwelling are also studied in detail. The analyze of the relationship between the socio-cultural change and the use of the dwelling space constitutes the basis of the study. An investigation about how the dwelling space is changed by the definition of culture and the cultural structure which is also changed by time, is also indicated. The reactions of people having different attitudes and different intentions are also different about changing physical and social environment which bring us to the need of the investigation of the reasons settled down in the source of human being and human behavior. Human being, human behavior, its relationships with the environment and the change of social structure are also analyzed in this chapter. The third chapter deals with the small Anatolian towns which are mostly affected by the socio - cultural change that has been permanently going on in our country. The approach of the subject is based upon the example of West Anatolia considering its historical aspects dwelling plan typology is constituted of the investigation of neighbourhood relationships and the fact of becoming urbanized formed by the space using and furnishing of the traditional dwellings in West Anatolia. On the other hand, the fact of migration and the changes which occur as a result of the migrations are also discussed.The fourt chapter is the investigation of the example of the thesis / the application space constituted by Bigadiç and Bigadiç mountain village. The migration is the evident basis of the living cultural change. As the approach to the appropriation of space; a- The determination of the user needs. b- The investigation of comtemporary using opportunities. c- The investigation of the possibility of the joining of the user with the project. d- The investigation of the space organization suitable to the changing cultural conditions or investigation of other results. e- The investigation of the flexibility from the point of view of change and development in dwelling plan typology, are analyzed with examples gathered together as the subtitles mentianed above. The fifth chapter; is the conclusion part of the thesis. A general information about all of the discussed subjects is given in this part. A model suitable to the socio-cultural change caused by migration is intended to be brought forth on the example of Bigadiç. In this context, Appendix One reveals the subject analyzed upon the example of Bigadiç with the result of the questionnaire based on the developments passed by rural environment people who emigrated to the small towns especially from the mountain villages. Appendix Two contains photograpic documents inventory work and the question list of the questionnaire. In short, a new way of life brought forth by the changing cultural conditions for human beings who emigrated from a mountain village to Bigadiç and its influence on the way of using the dwelling space are investigated and suggestions are presented in this study..