9-11 yaş ilköğretim öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyinin yaşa ve cinsiyete göre araştırılması
Investigation of physical activity on elementary school students age 9-11 by age and sex
- Tez No: 289721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, 9-11 yaş arası ilköğretim öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyinin yaşa ve cinsiyete göre araştırılmasını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya yaşları 9,10 ve 11 olan 244 öğrenci katılmıştır. Fiziksel uygunluk özellikleri olarak boy, beden ağırlığı, vücut kompozisyonu, vücut yağ oranı, Maks VO2, kuvvet, esneklik ve anaerobik güç değerleri ölçümleri yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda erkek çocukların Maks VO2, el kavrama kuvveti ve anaerobik güç performanslarının kız öğrencilerden daha yüksek, esneklik ve vücut yağ oranının da kızlarda daha yüksek olduğu bulunmuştur.Araştırmaya katılan kız ve erkek çocukların günlük enerji tüketimi bazal metabolizma oranı ve fiziksel aktivitede değerlerinin yapılan araştırma sonuçlarına göre aritmetik ortalama değerleri erkeklerin kızlardan daha aktif olduklarını göstermektedir. Dolayısıyla erkeklerin günlük enerji tüketimlerinin kızlardan daha fazladır.
Özet (Çeviri)
This research has been done to analyse level of physical activity of primary school students between 9 and 11 years old according to their age and sex. 244 students at the age of 9,10 and 11 participated in to this research. As physical activity characteristics, height, weight of body, body composition, body-fat percent, Max VO2, flexibility and anaerobic power measures have been done. As the results of the research, boys? Max VO2, hand grip, strenght of anaerobic power scoress higher than girls?. Flexibility and body fat percent scores were scales have been higher in girls than boys.According to results of ratio of daily consuming basal metabolism of boys and girls participated in research and scale of physical activity, arithmetic average is more in boys than in girls. That?s why boys? daily energy consuming is more in boys than in girls.