Belediyelerde stratejik planlama
Strategic planning in the municipalities
  1. Tez No: 289735
  2. Yazar: HAKAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi insanların istek ve beklentilerinin sürekli değişmesine neden olmaktadır. Küreselleşme ve rekabet, daha kaliteli hizmet üretmek zorunda kalan özel sektörün sunduğu hizmet türü ve kalitesinin, kamu sektöründen de beklenmesine yol açmaktadır. Kamu sektörü, özel sektör kadar olmasa da, sürekli olarak kendini geliştirmek ve yenilemek durumundadır. Önceleri özel sektörde başarılı olmuş bazı yönetim tekniklerinin kamu sektöründe de uygulanma çabalarını son dönemlerde sıklıkla görmekteyiz. Bu yönetim tekniklerinden birisi de stratejik planlamadır. Özel sektörde başarıyla uygulama alanı bulan stratejik planlama süreçlerinden, kamu sektöründe de yararlanmak amacıyla çıkartılan 5018 sayılı yasa ile nüfusu 50.000'in üzerinde olan belediyelere stratejik plan hazırlama zorunluluğu getirilmiştir. Belediyeler stratejik planlama ile mevcut durumu analiz ederek nerede olduklarını, geleceğe yönelik vizyon belirleyerek nereye gitmek istediklerini ve planların uygulama aşamasından sonra değerlendirme yaparak başarılı olup olmadıklarını görme imkanı bulacaklardır. Kendi kendini değerlendirme fırsatı da sunan stratejik planlama sayesinde belediyeler daha etkin ve verimli hizmet sunabileceklerdir. Stratejik planlamanın kamu sektörü için henüz yeni bir sistem olması sebebiyle, hazırlık ve uygulama aşamasında bazı sorunlar ortaya çıkmasına karşın, Batılı metropol belediyelerinde stratejik planlama uygulamalarının başarılı sonuçlar vermiş olması,Türkiye'de belediyelerde de yapılan çalışmaların niteliğini ve niceliğini artırmıştır. Özellikle belediyelerin stratejik planlarının genellikle birbirinin kopyası halinde hazırlanması ve belediyelerde stratejik planlama konusunda yeterince nitelikli personel bulunmama nedeniyle stratejik plan hazırlama sürecinin güçlüğüne ve karmaşıklığına rağmen, makul ve çok boyutlu kazanım ve katkıları nedeniyle literatürde bir moda yaklaşım olarak önemini korumaktadır. Henüz yeni bir sistem olmasından kaynaklanan bu tür sorunlar şüphesiz zamanla aşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The technological development is, nowadays, leading to a progressive transformation of the wills and the expectations of the people as well. The service type and the quality, supplied by the private sector that was enforced to supply a more quality service owing to the globalization and the increasing competition consequences, has led to an expectation requiring the similar services and the quality from the public sector. Public sector, not even as much as the Private sector is, is progressively obliged toimprove and innovate itself. Lately, we have frequently been facing the efforts of implementing various successful management techniques previously applied in private sector.One of these management techniques is the strategic planning. With the introduction of the Code 5018 which was enacted in order to make use of the strategic planning processes successfully implemented in private sector, the municipalities, with a population of 50.000 and over inhabitants, were obliged to prepare strategic plans.Through strategic planning, the municipalities will reach the opportunity to estimate and foresee where they are by analyzing the current consequences; where they want to go by determining a vision considering future; whether they are successful or not by evaluating after the application of the plans.By means of the strategic planning providing the municipalities with an opportunity to self-evaluate, the municipalities will supply the clients/public with more influential and more beneficial service. The fruitful results of the application of strategic planning in local governments in Western metropolis influenced the quality and quantity of the works conducted in local governments in Turkey. Strategic planning has particularly maintained its popularity as a fashion approach in literature because of its reasonable and multidimensional benefits despite the difficulty experienced during the application beside the complexity of whole process due to the fact that the municipality strategic plans are prepared in a form of copy-paste, and that the municipalities are lack of the staffs sufficiently qualified for strategic planning.The problems and the complications of these sorts arising from the fact that this is newly adopted system will no doubt be overcome in time.