X ve Y kuşaklarının örgütsel tutumlar açısından incelenmesi ve bir örnek olay
A research on Generation X and Y in terms of organizational attitudes and a case study
  1. Tez No: 289763
  2. Yazar: ZÜHAL YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. V. LALE TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, 20. ve 21. yüzyıl'da yaşamış kuşaklar anlatılmaktadır. İlk olarak Türkiye'de yaşayan nüfusun, ardından istihdam edilen nüfusun kuşak dağılımları hesaplanıp, tablolar halinde özetlenmiştir. Özellikle günümüzde işletmelerde büyük çoğunluğu oluşturan X Kuşağı ve Y Kuşağı tanıtılmakta ve örgütsel tutumlar bazında farkları araştırılmaktadır. Çalışmadaki örgütsel tutumlar iş tatmini, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti ile sınırlandırılmıştır. Bu tutumları etkileyen faktörlerle ilgili kuramsal temeller ve farklı araştırmacıların farklı sınıflandırmaları aktarılmıştır.Literatür çalışmasının ışığında hazırlanan anket araştırmaya katılan şirketin tüm beyaz ve mavi yaka çalışanlarına (487) dağıtılmış ve 335'inden doldurulmuş anket geri alınmıştır. Bu çalışmanın asıl amacı olan, X ve Y Kuşak çalışanlarda iş tatmini, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti tutumları farklı mıdır sorusuna yanıt aranmıştır. Anket vasıtasıyla toplanan verilerin analizleri ve testleri göstermiştir ki, X ve Y Kuşak çalışanların, iş tatmini, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti tutumları birbirinden farklıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, generations who have lived in the 20th and 21st centuries are explored. Firstly, populations of generations who live in Turkey are calculated followed by populations of generations who are employed in Turkey. Data sets are then summarized by tables. The study is concerned largely with Generation X and Y which form the majority in the businesses are introduced and the differences in organizational attitudes between Generation X and Y are investigated. Organizational attitudes in this study were limited to job satisfaction, organizational commitment and intention to leave. Theoretical bases and different researchers? different classifications are quoted about factors affecting these organizational attitudes.The survey was distributed to all (487) blue-collar and white-collar workers of the company which joined the research; 335 filled surveys were returned. The question was whether attitudes to job satisfaction, organizational commitment and intention to leave are different in X and Y generations. The analysis of the data has shown that there are differences in these attitudes between Generation X and Y.