Anton Çehov'un tarzı
Anton Chekov's style
- Tez No: 289780
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SIKHALURİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programında eğitim gören Sema Canlı tarafından ?Anton Çehov'un Tarzı? ele alınmıştır. Anton Çehov'un ?Martı? ve ?Üç Kız Kardeş? oyunlarından alınan bölümler üzerinde Çehov'un realistik tarzının en önemli yönlerinden biri olan ?sessizliği? diğer bir deyişle ?esleri? kullanışı örneklenmiş, analiz edilmiş ve oyuncunuın bundan nasıl faydalanacağı üzerinde durulmuştur.Yazarın tarzının daha iyi anlaşılabilmesi için onun kısa biyografisi, dünya görüşü ve sanat anlayışı, onun yaşamında önemli bir dönüm noktası olan Moskova Sanat Tiyatrosu, en çok etkilendiği akım olan realizm ve genel olarak tarzı ele alındıktan sonra konunun somutlaştırılması için Martı ve Üç Kız Kardeş oyunlarındaki eslerin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
?Anton Chekov?s Style? is dealt by Sema Canlı who is studying at Advanced Acting Graduate Program. It is emphasized both Anton Chekov?s using ?silence? in other words ?cervix? which is one of the most important aspects of his Realistic style?s reflexion in the parts of his plays ?The Seagull?, ?Three Sisters? and how an actor can benefit from it.To be able to comprehend the playwright?s style better, his short biography, his philosophy of life, his conception of art, Moskow Art Theatre ? which is a turning point in his life- realism ? from which he influenced a lot- his style in general are dealt. ?The cervix? in his plays ?The Seagull? and ?Three Sisters? are also analyzed to embody the issue more effectively.