The EU as a global actor in environmental politics?
Çevre politikasında küresel bir aktör olarak Avrupa Birliği?
- Tez No: 289790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Kamu Hukuku ve Entegrasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünya üzerindeki küreselleşme süreci baş döndürücü hızla devam ederken, dünyada yaşanan hızlı modernizasyon dönemi insanlığın önüne yeni olanakların sunulmasına ve bununla birlikte yeni sorunların ortaya çıkmasına, mevcut sorunların ise daha geniş çapta etkili olmasına yol açmaktadır. Bu sorunların başında tüm canlıları olumsuz yönde etkileyen ve gün geçtikçe dünyayı meçhul bir geleceğe doğru sürükleyen çevre sorunları gelmektedir. Dünyayı ve insanlığın geleceğini tehdit eden en önemli çevre sorunları arasında asit yağmurları, hava kirliliği, ozon tabakasının delinmesi, küresel iklim değişikliği yer almaktadır.Bir yandan tüm dünyada baş gösteren çevre felaketleri bir yandan Avrupa bütünleşmesinin temel unsurlarından biri olarak kabul edilen serbest rekabetin ve serbest dolaşımın sağlanması çabası Birlik çapında çevre konusunda da ortak girişimleri ve ortak bir politika oluşturmayı zorunlu kılmıştır. 1970'li yıllarda temelleri atılan AB çevre politikası bir yandan birliğin en temel politikalarından biri, diğer yandan AB'nin uluslararası arenada etkin bir rol oynadığı politikalardan biri olmuştur. Çevre bilincinin oluşması ile başlayan süreçte gereklilik haline gelen çevre politikası bakımından AB çok geniş bir çevre mevzuatı oluşturmuş ve çevre politikası Birliğin en az ödün verdiği politikalarından biri olmuştur. Bu sebeple, AB, uluslararası arenada hem aktif bir politika belirleyici hem de bu politikaları yürüten bir birlik durumuna gelmiştir. Özellikle küresel ısınma ile mücadelede kendisini ayrıcalıklı pozisyona sahip olarak görmüş ve bu konuda uluslararası işbirliğini arttırarak gündem belirleyici olmuştur. AB'nin çevre konusunda global bir aktör olabilmesi için birlik kurumlarını güçlendirerek, farklı beklenti ve çıkarları olan üye ülkelerle birlikte ortak bir politik tutum içinde olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The globalisation process is continuing at a dizzying speed while the rapid modernisation process provides new opportunities for the humanity as well as making the new problems to surface and widening the impact of the existing problems. Environmental problems are the main issues that affect the living creatures and leading to an uncertain future for the earth. Environmental problems that threaten the earth and the future of the humanity include the acid rains, air pollution, ozone layer depletion and global climate change.Widespread environmental disasters arising around the world on one hand, the efforts to ensure free competition and free movement as basic elements of European integration on the other, forced the European Union to develop joint initiatives and a common policy of environment. The environmental policy of the EU that has its roots back in 1970?s is one of the most essential policies as well as being one of the international issues where the EU plays an active role. The European Union has developed a very comprehensive legislation on the environment in order to meet the requirement of an environmental policy. This is one of the policy areas the EU has made the less concession. Thanks to this, the EU has become an active policy maker as well as an entity executing these policies. Especially against the global warming, the EU assumed a special position, enhanced the international cooperation and set the agenda. In order to become a global actor, the EU must strengthen its institutions and define a common ground with the member states that have diverging expectations and interests.