Avrupa Birliği çevre politikalarına iklim değişikliğinin etkisi
The impact of climate change on European Union environment policies
- Tez No: 761433
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Son buzullaşmadan bu yana insan faaliyetleri, Sanayi devrimi ile birlikte hızlanarak sera etkisinin artmasına neden olmuş, verdiği zararlarla yerküreyi dönüştürmüştür. Antroposen çağ olarak adlandırılan bu dönemde insanların doğa üzerinde baskısının giderek artması iklim değişikliğinin etkilerinin hızlanmasına, küresel düzeyde meydana gelebilecek birçok krize neden olmuştur. İklim değişikliği son yüzyılda uluslararası alanda yüksek politika konusu haline gelerek tehdit unsuru olarak tanımlanmıştır. Avrupa Birliği (AB), uluslararası anlaşmaların müzakere süreçlerinde ve yürürlüğe girmesinde liderlik rolü üstlenerek küresel iklim değişikliği ile mücadelede itici bir güç olmuştur. AB, iklim değişikliği ile mücadeleyi önemli politika hedeflerinden biri olarak belirleyerek iklim değişikliği etkilerini dahil eden kapsamlı ve iddialı çevre politikaları oluşturmuştur. Bu tez çalışmasının amacı esas olarak AB çevre politikalarına iklim değişikliğinin etkisini araştırmaktır. AB'nin sui generis yapısı göz önüne alınarak ulusüstü bir yapının uluslararası düzeyde yön veren ve örnek teşkil eden liderlik rolü ile iklim güvenliği ve çevre politikaları anlatılarak iklim değişikliği ile mücadelede ne ölçüde uygulandığı incelenmiştir. Bu doğrultuda, AB'nin üye devletlerinden biri olan ve son yıllarda iklim değişikliği ve insan etkinliğinin yol açtığı en büyük orman yangını felaketlerinden birini yaşayan Yunanistan'ın iklim değişikliği stratejileri, çevre politikası ve 2020-2021 Yunanistan orman yangınları ile mücadelede AB çevre politikasının etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the last glaciation, human activity, accelerated with the Industrial Revolution, has caused in an increase in greenhouse effect, thus changing the Globe irreversibly. In the Anthropocene Epoch, the age we live in, the ever-increasing human pressure towards the nature has aggravated the impacts of the climate change and has surged various crises on a global level. Over the last century, climate change has been deemed as threat, becoming an issue of international high politics. European Union (EU) has taken the lead by negotiating and enforcing the international agreements, thus becoming a driving force in combating climate change. EU has set the combat against climate change as one of its main policy targets, thereby formulating comprehensive and assertive environmental policies which include the impacts of climate change. This thesis aims to address the impact of climate change in EU's environmental policies. Considering its sui-generis character, EU's influence and leading role as a supranational actor in international sphere is examined through its action against climate change by analyzing climate security and environmental policies. In this direction, as being one of the most affected EU member state by the negative effects of human activity in climate change, the climate change strategies, environmental policies, and the impact of EU environmental policies in the fight against the 2020-2021 forest fires of Greece were examined.