The EU as a Security Actor in Africa: The Case of Sahel Mali
AB'nin Afrika'da Güvenlik Aktörü Olarak Varlığı: Sahil Mali Örneği
  1. Tez No: 578369
  2. Yazar: RASHEED IBRAHIM
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SENEM AYDIN DÜZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ortak Dış ve Güvenlik Politikası, Avrupa Birliği'nin küresel bir aktör olarak oynadığı rolü tümüyle değiştirdi. Soğuk Savaş döneminde ağırlıklı olarak ticaret ve çevre politikalarıyla sınırlı olan küresel aktörlük, Ortak Dış ve Güvenlik Politikası'yla beraber bağımsız bir güvenlik aktörlüğüne evrildi. Sahraaltı Afrika ise, Avrupa Birliği'nin bu yeni küresel güvenlik aktörlüğünü gösterdiği alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Devam eden ve sona ermiş ODGP operasyonlarının yaklaşık olarak yarısı Sahraaltı Afrika'da düzenlendi. Bölge, AB ülkelerine hammadde sağlaması nedeniyle ekonomik önem arz ediyor. Aynı zamanda, Boko Haram ve El-Kaide gibi terörist organizasyonların yerleşkesi konumundaki bölge, AB ülkelerinde güvenlik endişeleri yaratıyor. AB'nin Sahraaltı Afrika'da kendisini bir güvenlik aktörü olarak tesis etmesinin temelinde bu iki sebep yatıyor. Bu tezde, Sahil Mali örneği odağa alınarak AB'nin Afrika'daki güvenlik aktörlüğünün etkililiğine dair bir değerlendirme yapılmıştır. Mevcut literatür, AB'nin etkililiğini tutarlılık, nüfuz, tanıma, varlık gösterme, imkan ve yetenek ölçütleriyle ele almıştır. Bu çalışma, AB'nin Afrika'daki güvenlik aktörlüğünü tutarlılık açısından ele alarak etkililiği değerlendirmekte ve tutarlılığın diğer boyutlar için hazırladığı zemine dair bir tartışma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the Cold War era, EU's global role was mostly limited to trade and environmental policies. The establishment of the CFSP meant that the EU could now become an independent security actor in world politics. One of the regions in which the EU has asserted this new role of global security actorness is Sub-Sahara Africa where about 50% of CFSP operation have been carried or ongoing. Sub-Sahara Africa is important for the EU for both economic and security purposes. The region serves as a source of raw materials for the EU. Additionally, it is home to terrorist groups such as AQIM, Boko Haram, that can inspire terrorist attacks to European countries. These factors have contributed to the EU asserting more roles as a security actor in the region. This thesis aims to answer the question of the extent to which the EU is an effective security actor in Africa, with a focus on Sahel Mali. While literature on EU operations has assessed EU's effectiveness from several dimensions including cohesion, autonomy, authority, recognition, presence, and capabilities, this thesis assesses the effectiveness of EU as a security actor in Africa based on cohesion. Cohesion serves as the most appropriate dimension as it also paves the way for the other dimensions.