Euronun iş yaşamı ve işletmeler üzerindeki etkileri; Euroya geçiş prosedürlerinin Türkiye'de uygulanabilirliliği ile ilgili bir çalışma
The Impacts of the Euro on business; An empirical study related with the practicability of Euro changeover procedures in Turkey
- Tez No: 135360
 - Danışmanlar: PROF. DR. BİLGÜTAY AKŞİT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 612
Özet
öz Euroya geçiş, işletme strateji ve politikalarının yanı sıra, işletmenin ticari faaliyetleri ve fonksiyonlarını etkilemekte; bazı düzenleme ve değişikliklerin yapılmasını gerekli kılmaktadır. Euroya geçiş ile bağlantılı stratejik etkiler, euroya geçişin işletmenin yatırım, üretim, finanslama, satış ve pazarlama politikaları üzerindeki etkileri ile birlikte, faaliyet gösterilen pazarlardaki konumu ve piyasa koşulları üzerindeki etkilerini içermektedir. Euroya geçiş ile bağlantılı operasyonel etkiler ise, euroya geçişin işletme faaliyetleri ve fonksiyonları (muhasebe, finansman, satınalma, raporlama, mali kontrol, insan kaynakları, satış ve pazarlama, faturalama, ödemeler ve tahsilat, bilgi işlem sistemleri, v.b.) üzerindeki etkilerini ifade etmektedir. Euroya geçiş, Avrupa Birliği ile yoğun ticari ilişkilere sahip olan Avrupa Biriiği'ne aday ülke konumundaki Türkiye'yi de yakından ilgilendirmektedir. Türkiye'nin önünde, uzun ve ne zaman sonuçlanacağı henüz belli olmayan bir süreç olmakla birlikte, nihai hedef tam üyeliktir. Avrupa Biriiği'ne tam üyelik, ardından Ekonomik Parasal Birlik üyeliğini gündeme getirecektir. Bu durum, Ekonomik Parasal Birlik üyesi olması muhtemel bir ülkede faaliyet gösteren bir işletmenin çalışanı olarak, Türk işletmelerindeki yöneticilerin de, euroya geçişin işletmeler üzerindeki stratejik ve operasyonel etkilerininin yanı sıra, euroya geçiş doğrultusunda yapılması gereken düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmalannı gerekli kılmaktadır. Her ne kadar euro uygulaması Türk kökenli işletmeler için henüz fazla anlam ifade etmese de, olası bir Ekonomik Parasal Birlik üyeliği durumunda, tek para birimi euronun işletmeler açısından neyi ifade etmesi gerektiğini gözler önüne sermek için yapılan çalışmada, euroya geçiş ile bağlantılı olası etkiler, tüm yönleriyle ve mümkün olabildiğince aynntılı ortaya konulmuş; euroya geçişle bağlantılı olarak bir işletmede yapılması gereken olası değişikliklere ışık tutulmaya çalışılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The changeover to the euro has effectted business strategies and policies as well as the business functions and operations, and this has made it necessary to change systems and management processes. The strategical effects of the changeover to the euro have been two-fold; while investment, production, finance, sales and marketing policies of businesses have changed, the market enviroment and market conditions in which businesses operate are also changing. The operational effects concerned with the changeover to the euro include the effects of the changeover on business operations and functions such as accounting, finance, purchasing, reporting, financial control, human resources, sales and marketing, invoicing, payments and collections, information systems, e.tc. Turkey, which has wide commercial interests in the European Union, and which is also an applicant for membership for European Union, has a vested interest in the changeover to the euro. Although Turkey faces a long process of accommodation to join the European Union and, as of the present, an unknown time period, the final objective is full membership. Turkey, once accepted to membership of the European Union, will immediately face the agenda for the membership of the Economic Monetary Union. The probability that a country will be become a member of the Economic Monetary Union means that businesses which operate in that country, and their managers and employees, must be well-informed about the strategical and operational effects of the changeover, and also the structural changes and arrangements that need to be made regarding the changeover. This work is based on what acitons will need to be undertaken as and when Turkey becomes a member of the Economic Monetary Union, and has tried to put forward the measures considered to be undertaken in euro preparations which will have to occur. Even if, at the present time, the changeover to the euro has no real meaning for Turkish based companies, it is still necessary to lay out for them what the changeover to the euro will involve, and this work aims to set out in as much detail as possible what the effects and side-effects of the changeover to the euro will entail in their entirety. IV