Günümüzde aday işgörenin iş bulma sürecini etkileyen faktörlerin incelenmesi ve bir uygulama
The study of the factors which influence the placement process of the job seekers and an application
- Tez No: 289844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzün global ve rekabetçi ortamı içerisinde entelektüel sermaye olarak insan faktörü işletmeler için en önemli araç durumuna gelmiştir. Bu doğrultuda yeteneği çekebilmek ve elde tutabilmek adına insan kaynakları yönetimi süreçleri işletmelerce doğru algılanmalıdır. Temin seçim sürecinde hangi işgören profiline hangi iş bulma kanalı ile ulaşılabileceği, işgörenlerin ne zaman yeni iş fırsatlarını değerlendirme noktasına geldikleri, iş bulma sürecinde etkilendikleri faktörlerin neler oldukları bu anlamda işletmeler açısından doğru işe doğru elemanı en hızlı şekilde pozisyonlandırma adına önem kazanmıştır.Bu çalışmada günümüzde aday işgörenin iş bulma sürecini etkileyen faktörler incelenmiştir. İlk bölümde günümüzde iş bulma sürecini etkileyen yeni trend ve yaklaşımlara değinilmiş, ikinci bölümde aday işgören kavramı ve günümüzde işletmelerin aday işgörene bakış biçimleri ile ilgili literatür taramasına yer verilmiş, üçüncü bölümde ise aday işgören ile ilgili diğer kavramlar ve aday işgörenin işbulma sürecini etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur.Çalışmanın son bölümü konu ile ilgili yapılmış olan anket verileri ve genel değerlendirmeleri içermektedir. İstanbul ve İzmir bölgesinde yaşayan özel sektör beyaz yaka çalışanlarından oluşan 172 aday işgörene uygulanmış anketin sonuçlarına göre sanal dünyanın da gelişimi ile iş arama portalları en çok kullanılan iş bulma kaynağı, ücret ve kariyer ile ilgili endişeler ise iş arayış sebebi için öne çıkan birincil etmenler olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the globalization and the improvements in technology the main competion tool has become the human being.This study is about the human capital concept which becomes the most important issue for the businesses. In the first section, new trends and approachs have been examined, and in the second part, literature about job seeker notion and companies? behaviour to job seekers have taken place, and in the third place, the other notions about job seekers and the factors in job getting process have been examined.Finally, the last part contains a survey and main evaluation. The survey is built up with responses of 172 white-collar employee working or have worked in private sector. The survey results show us job seek portals are the main source of job seeking; misgivings about wage and career are the leading factors to look for a new job.