Kültürel boyutlardan kontrol odağı, bireycilik ve toplulukçuluğun işgören sessizliğine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of cultural dimensions as locus of control, individualism and collectivism on employee silence
- Tez No: 313151
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA ÖZEN KUTANİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
?İşgörenlerin örgütsel konu ve sorunlar hakkında fikir, görüş ve endişelerini bilinçli olarak esirgeme durumu? olarak tanımlanan işgören sessizliği günümüz örgütlerinde oldukça sık rastlanan bir olgudur. Bu çalışmanın amacı akademisyenlerin sessizlik düzeyi ile bazı kültürel faktörler (kontrol odağı ve bireycilik-toplulukçuluk) arasında bir ilişkinin olup olmadığını, bir ilişki olması durumunda ise bu kültürel faktörlerin akademisyenlerin sessizlik davranışını nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Ayrıca, akademisyenlerin sessizlik düzeylerinin belirli demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı sorusuna yanıt bulmak diğer bir amaçtır.Çalışmanın örneklemini İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinde görev yapmakta olan yerli ve yabancı 140 akademisyen oluşturmaktadır. Standardize anket yoluyla elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 20 programı ile ortalama, standart sapma, frekans, bağımsız örneklemler t-Testi, One-Way Anova, korelasyon ve tek değişkenli regresyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Bulgulara göre; akademisyenlerin sessizlik düzeyleri ile kontrol odakları arasında pozitif yönlü ve zayıf bir ilişki vardır ve kontrol odağı değişkeni, akademisyenlerin sessizlik düzeyleri üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Akademisyenlerin sessizlik düzeyleri ile bireycilik değerleri arasında negatif yönlü ve zayıf bir ilişki vardır ve bireycilik değerleri, akademisyenlerin sessizlik düzeyleri üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Akademisyenlerin sessizlik düzeyleri ile toplulukçuluk değerleri arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre; akademisyenlerin sessizlik düzeylerinin yaş gruplarına göre, cinsiyetlerine göre ve unvanlarına göre farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Employee silence, referring to situations ?where employees withhold ideas, opinions and worries thereof intentionally vis a vis organizational issues and problems?, is quite a common phenomenon in organizations of our day. The purpose of this study is to reveal whether any relationship exists between the silence level of academicians and some cultural factors (locus of control, and individualism- collectivism) and how cultural factors affect the silence level of academicians in case of a such relation. In addition, another objective is to find the answer to the question of whether the silence level of academicians differs according to demographic characteristics.The sample for the study consists of 140 local and foreign academics who work in state and private universities in Istanbul, Ankara and Izmir. The data collected through standard questionnaires was evaluated using IBM?s SPSS Statistics 20 program using mean and standard deviation, frequency, independent samples t-test, One-Way ANOVA, correlation and lineer regression analysis.According to the findings there is a weak and positive correlation between the silence level of academicians and locus of control, and the locus of control variable has a positive and significant effect on the silence level of academicians. There is a weak and positive correlation between the silence level of academicians and the values of individualism, and the values of individualism have a significant and negative impact on the silence levels of academicians. There was no significant statistical relation between the values of collectivism and the silence levels of academicians. According to the results of the analysis conducted, it was established that the silence levels of academicians did not differ by age group, gender or title.