Bertolt Brecht'in Kafkas Tebeşir Dairesi oyunundaki Grusha Vashnadze karakteri üzerine oyunculuk çalışmaları
Acting studies on the character Grusha Vashnadze of the play Caucasian Chalk Circle written by Bertolt Brecht
- Tez No: 289856
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SİKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Alman yazar Bertolt Brecht' in Kafkas Tebeşir Dairesi adlı oyunu, öncelikle yaşadığı dönem temel alınarak değerlendirilmiştir. Yazarın, bu oyunu yaşadığı dönemden yola çıkarak yazdığı esas alındığından, öncelikle Brecht' in yaşadığı dönem incelenmiştir. Daha sonra eserin konusu, ana fikri, türü ve fabeli incelenmiş ve eserin anlatım yöntemi üzerinde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.Oyun, bebek onu doğuranın mıdır yoksa onu yetiştirenin midir sorusunu kendine konu edinmiştir. Adalet, bozuk düzen içerisindeki insanların tutum ve davranışları, ahlak, vicdan gibi pek çok kavram yazar tarafından incelenmekte ve eleştirilmektedir.Bu çalışmada oyun, üç başlıkta incelenmiştir.İlk bölümde yazar, yazarın dönemi ve tiyatro anlayışı üzerine bir çalışma yürütülmüştür. İkinci bölümde oyun irdelenmiştir, üçüncü bölümde ise oyundaki Grusha Vashnadze karakteri üzerinden bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theatre play“The Caucasian Chalk Circle”of the German author Bertolt Brecht, has been evaluated on the basis of his own era. Since it's been predicated that the originating point of the play is based on his lifetime period, before else Brecht's era has been analyzed. Later, the theme, main idea, genre and fabel of the play have been studied and a comprehensive analysis has been made on the play's method of expression.The theme of the play is; is the baby belong to whom it was given to birth or whom it was grown up. So many concepts such as justice, people' s manners and behaviours in destroyed society, morality, conscience was examined and criticized by the writer.In this study, play has been studied on three sections. In the first section writer, writer's own era and his theatre view have been studied. In the second section, the play has been scrutinized, and in the third section the character“Grusha Vashnadze”has been studied.